Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Divriği Araç Kiralama - Divriği Rent A Car | Gezgin 7/24

Sivas’ın İlçesi Divriği

Sivas’ın ilçesi olan Divriği Fırat nehrinin bir kolu olan Çaltı Çayının vadisinde kurulmuştur. Sivas il merkezi ile Divriği arasındaki mesafe 173 kilometredir. Divriği’de yerleşim tarihi Hitiler zamanına dayanmaktadır. Bu sebeple Divriği gezilecek yerler listesinde tarihi yerler ilk sırada bulunur. Divriği’nin eski dönemlerdeki adının Apbrike olduğuna dair yazışmalara rastlanmıştır. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Divriği Türk egemenliğine geçmiştir. Mercidabık Meydan Savaşı ile de Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Hem tarihi güzellikleri hem doğal güzellikleri olan Divriği’yi gezmek için Divriği araç kiralama seçenekleri arasından araç kiralanıp rahatça gezilebilir.

Denizden yüksekliği 1225 metre olan Divriği dağlık arazilerin olduğu bir yerleşimdir. İç Anadolu Bölgesindeki bütün yerleşim yerleri gibi Divriği’de karasal iklimin yaşandığı bir yerdir. Yaz aylarının sıcak geçmesi ile beraber kış ayaları çok soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Yaz mevsimi ya da kış mevsiminde Divriği ucuz araç kiralama seçeneklerinde araç kiralayıp Divriği gezilebilir. Sivas Divriği ülkemizin en önemli kültürel değerlerine ev sahipliği yapan bir bölge olduğu için her zaman ön planda yer almaktadır. Bu durumun yanı sıra bölgede doğal güzelliklerin de fazla olmasının; turizm açısından önemli bir potansiyeli de içermesini mümkün kılmaktadır. 

Dağlık arazilerin oluşu ve bu dağlık arazilerde yaylaların çokluğu Divriği’de yaylacılık ve yayla hayvancılığını ön plana çıkarmıştır. Yaylalar hayvancılıkla uğraşan halkın hayvanlarını çıkardıkları bir yer olmasıyla beraber aynı zamanda Divriği halkının sıcak yaz günlerinde nefes almak için gittiği yerlerdir. Aracı olmayan Divriğililer yaylaya gitmek için Sivas araç kiralama firmalarından araç kiralayıp yaylaya gitmektedirler.

divriği-araba-kiralama.png

Divriği’ye Ulaşım Nasıl Olur

Divriği Sivas’a uzak bir ilçe olmasına rağmen Sivas ile Divriği arasında karşılıklı minibüs seferleri bulunmakta ve bu minibüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Minibüs ile seyahat etmek istemeyenler için de Divriği oto kiralama firmaları bir seçenektir. Sivas dışından Divriği’ye gelmek isteyenler Sivas’a otobüs ile ya da uçak ile gelip Sivas’tan Divriği’ye geçebilirler. Havayolu ile gelmek isteyenler için Sivas dışında bir alternatif de Erzincan Havalimanıdır. Erzincan Havalimanı da Divriği’ye 180 kilometre uzaklıktadır. Erzincan Havalimanı ya da Sivas Havalimanına gelen ziyaretçiler için Divriği kurumsal araç kiralama firmaları havalimanı teslim araç kiralama yapmaktadırlar. 

Divriği Havalimanı 

Divriği’nin havayolu taşımacılığı bakımından özel bir yeri vardır.  1936 yılında yapımına başlanan ve 1941 yılında biten ilk yerli üretim uçak İstanbul’dan havalanmış ve Divriği Havalimanına iniş yapmıştır. Yerli uçak üretimi farklı sebeplerle durdurulmuş ve Divriği Havalimanı da 2011 yılına kadar Divriği Demir Çelik İşletmesi tarafından kullanılmıştır. Yerli uçak üretimi devam etseydi o dönemde Divriği’ye de uçak fabrikası açılması planlanıyordu. 2011 yılından beri kullanılmayan ve atıl duran Divriği Havalimanında kule, idari binalar ve iniş pistleri bulunmaktadır. Tarihe tanıklık eden bu havalimanını görmek isteyenler Sivas Divriği araç kiralama şirketinden kiraladıkları araç ile gidip görebilirler.

divriği-araç-kiralama.png

Divriği Ulu Cami ve Daruşşifası

Divriği’nin Mengücekoğulları yönetiminde olduğu zamanda 1228-1229 yıllarında Ahmet Şah ve eşi Turan Melek tarafından bu cami yaptırılmıştır. İslami mimarinin bir örneği olan caminin yanında hastane bulunmaktadır. İki kubbeli olan cami ve hastane Anadolu taş işçiliğinin de en güzel örneğini sergilemektedir. Divriği Ulu Cami ve Daruşşifası bu özellikleri ile Unesco Dünya Miras Listesindedir. 

Camini yapısı dikdörtgendir ve kapılarında ve sütunlarında muhteşem bir taş işçiliği vardır. Tiflisli ve Ahlatlı ustaların elinden çıkan taş işçiliği geçmişten günümüze kadar gelmiş ve herkesin ilgisini çekmektedir. Cami ve daruşşifasının ilginç bir özelliği de uzaktan bakıldığında simetrik görünen fakat yakından simetrik olmayan süslemelerin hepsinin kendine özgü ve farklı olmasıdır. Süslemelerden hiçbiri tekrar edilmemiştir ve tektir. Her yönden ilginç olan bu cami ve hastaneyi görmek için Divriği araba kiralama hizmetlerinden yararlanılıp araç kiralama yapılabilmektedir.

Divriği Kalesi 

Mengücekoğulları tarafından 13. Yüzyılda yapılan Divriği Kalesi ilçeye tam hakim bir noktada yapılmıştır. Divriği Ulu Cami ve daruşşifasını yaptıran Ahmet Şah tarafından 1230 yılından yapımına başlanan Divriği Kalesi Ahmet Şah’ın oğlu Melih Salih tarafından tamamlanmıştır. Türk-İslam sanatının bir örneği olan kalenin içinde cami, sarnıçlar, erzak depoları bulunmaktadır. Yapıldığı döneme göre Divriği Kalesi savunma bakımından özgün bir kaledir. Anadolu savunma yapılarına ve kalelerine en güzel örnek olan Divriği Kalesini ziyaret etmek isteyenler Divriği rent a car şirketlerinden araç kiralayabilirler.

Hüseyin Gazi Türbesi

Divriği’de bulunan Igımbat Dağı’nın zirvesinde bulunan Hüseyin Gazi Türbesi Battal Gazi’nin babası Hüseyin Gazinin mezarının bulunduğu bir türbedir. Bizanslılar ile savaşırken Divriği’ye kadar gelen Hüseyin Gazi burada ok ile kolundan yaralanır ve kolu kangren olur. Kangren olan kol sebebiyle ölen Hüseyin Gazinin mezarı buradadır. Divriği halkı ve Divriği dışından gelenler türbeyi ziyaret ederek adaklar adarlar ve adaklar keserler. Hüseyin Gazi Türbesinin yolu da araç geçişleri için uygun olup Divriği kiralık araç seçenekleri ile türbe ziyaret edilebilir.

divriği-oto-kiralama.png