Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Gürün Araç Kiralama - Gürün Oto Kiralama | Gezgin724

Gürün Gezilecek Yerler

Gürün, Anadolu’da doğu batı istikametinde giden herkesin yolu üzerinde olan bir kenttir. Gürün gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da yol üzerinde olduğundan dolayı Anadolu’ya gelmiş olan herkesin bildiği bir şehirdir. Otobüs firmalarının birçoğu Gürün’de mola vermektedir. 

Gürün Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Anadolu’nun doğusu ile batısını birbirine bağlayan Gürün, Sivas ilinin 16 ilçesinden biridir. Transit karayolunun geçtiği ilçe aslında Sivas’a bağlı olmasına rağmen halk işlerini genellikle Malatya ve Kayseri’de halletmektedir. Sivas- Gürün karayolu pek kullanışlı değildir. Gürün araç kiralama ofislerinde araba temin edenler veya özel araçlarıyla gidenler işlerini Malatya veya Kayseri’de hızlıca hallederek ilçelerine dönmektedir. Gürün, il merkezine 141 km uzaklıktadır. Malatya 146 km,   Kayseri ise 200 km’lik mesafededir. Mesafe fazla olmasına rağmen Gürün araba kiralama hizmetleri sayesinde sorun olmamaktadır. 

Gürün’ün Geçim Kaynakları

Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Suaçtı, Sularbaşı, Şuğul bölgelerinde alabalık çiftlikleri kurulmuştur. Bu çiftliklerde yıllık 800 ton alabalık üretilmektedir. Yavru alabalıklar üretilip çevre il ve ilçelere satılarak kentin ekonomisine katkı sağlanmaktadır. Çocuklarına alabalık tesisleri hakkında bilgi vermek isteyenler Gürün kurumsal araç kiralama ofisinden araç kiralayarak ailecek gezi düzenleyebilir. 

Gürün’ün Tarihi Geçmişi

Bölgeye ilk yerleşimin MÖ 2 binli yıllarda olduğu bilinmektedir. Kaynaklarda bölgenin adı;  Tegarama, Tilgarimmu, Tehaorma ve Tagaramagibi farklı şekillerde geçmektedir. İlçe merkezine bağlı Yolgeçen köyü bulunmaktadır. Eski adı Tekirahma olan Yolgeçen köyünün Hitit ve Kapadokya kaynaklarında geçen Tagarama veya Tegrama isimleriyle benzerlik gösterdiği dikkatleri çekmektedir. 

Köyde yapılan araştırmalarda Hitit ve Ortaçağ dönemine ait kalıntılar bulunmuştur. Gürün oto kiralama hizmetlerinden istifade eden turistler köye kolayca ulaşım sağlayıp kalıntıları gözlemleyebilir. Bölgede Asurlar, İskitler, Persler, İskender, Doğu Roma ve Bizans İmparatorluğu hamiyet kurmuştur. 

Malazgirt Savaşı’ndan sonra bölgeye Danışmentli Beyliği gelmiştir. Danışmetliler’den sonra Anadolu Selçukluları, Burhanettin Ahmet Devleti egemenlikleri yaşanmıştır. Gürün kiralık araç vasıtalarıyla yapılan gezilerde bölgede hakimiyet kuran devletlerin izlerine rastlamak mümkündür. 

1408 yılında Çelebi Mehmet tarafından bölge Osmanlı Devletine bağlanmıştır. 1845 yılına gelindiğinde bucak olan Gürün, 1869 yılında kaza olmuştur. Kaza olduktan sonra Sivas iline bağlanmıştır. Gürün ucuz araç kiralama hizmetleri, pek çok devletin egemenliğinde kalmış bu güzel kenti ekonomik bir şekilde gezme imkanı vermektedir.

Gürün’de Ne Yenir?

Gürün ilçesine giderken yol üzerinde çok sayıda et lokantası görülecektir. Lezzetli et yemekleri olmasına rağmen ilçede asıl yenmesi gereken alabalıktır. Alabalık üreten kentte başka ne yenebilir ki? Alabalık festivali dahi yapılmaktadır. Toplu taşımalarla veya Gürün rent a car bürosundan kiralanan araçla lezzetli alabalık yapan restoranlara kolayca gidilebilir. 

Şuğul Vadisi Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan Şuğul Vadisi’ne, Şuğul mahallesine ayrılan yoldan 3,5 km kadar gidilerek ulaşım sağlanır. Vadinin tam ortasında bir tane ırmak var. Kıyısında, stabilize beton bir yürüyüş yolu bulunmaktadır. Yürüyüş yapmak isteyenler bu yolu kullanmaktadır. Gürün araç kiralama hizmetleri Şuğul vadisine ulaşımı hızlandırmaktadır. Fethiye’de bulunan Saklıkent’e benzeyen vadideki yeşil alan ayrı güzelliktedir. 

Gökpınar Gölü Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine 10 km uzaklıktaki Gökpınar Gölü, deniz seviyesinden 1400 m yüksekliktedir. Gölden, Gökpınar Irmağı doğmaktadır. Irmak 20 km uzunluğundadır. Gölde sandala binilmektedir. Dileyen balık avlayabilir, ailesiyle birlikte günü birlik piknik yapmaya gelebilir. Göle ulaşım Gürün oto kiralama ile oldukça basittir. 

Meryem Ana Manastırı Nerededir? Tarihi Geçmişi

İlçe merkezine bağlı Pınazözü köyünde bulunan Meryem Ana Manastırı, büyük bir kaya bloku ile yapılmıştır. 4 katlı olan kilise 11 metre yüksekliğindedir. Kilise 4 katın en üstündedir. Yapım tarihi net olarak bilinmemektedir. 19. yy ’da yapıldığı tahmin edilmektedir.