Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
İmranlı Araç Kiralama - İmranlı Rent A Car | Gezgin 7/24

İmranlı İlçesi Hakkında

Anadolu da yaşam çok eski yıllara dayanmaktadır. Bu yüzden her il ve ilçe binlerce yıldır çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmışlardır. Sivas iline bağlı İmranlı ilçesi de Hititlere, Perslilere, İskendere, Romalılara, Bizanslılara, Moğollara, Selçuklulara, Osmanlıya ve daha birçok devletin hükmü altına girmiştir. Bu tarihi ve kültürel yönden zengin olan İmranlı ilçesine, İmranlı araç kiralama ile ulaşım sağlamak mümkündür. İmranlı, Sivas merkeze yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İmranlı oto kiralama ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.

İmranlı İlçesi Tarihçesi

İmranlı ilçesinin ilk ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Eski zamanlarda çok sık bir orman dokusuna sahip olduğu bilinmektedir. Bu orman dokusundan dolayı buradan geçişlerin ve yaşamın zor olmasından dolayı çok eski tarihlere dayanan yerleşim merkezi bulunamamıştır. İlçenin kuruluşu tam olarak bilinmese bile birçok devlete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Aynı zamanda ilçenin önemi 1877-1878 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşı ile artmıştır. 

Sultan Abdülmecit tarafından bölgeye göçler ve yerleşimler yapılmıştır. Göçler ile birlikte nüfus artışı olmuş ve bu nüfus artışından dolayı eskiden var olan sık ormanlık dokusu zaman içinde önemli bir ölçüde azalmıştır. Sultan 2. Abdülmecit tarafından ilçenin ismi ‘Hamidabad’ olarak değiştirilmiştir. Daha sonra 1911 yılında ismi tekrar değiştirilerek Ümraniye olarak kullanılmış, 1948 yılında ise halen günümüzde kullanılan adını, İmranlı, almıştır. Yeşil alanın bol ve kültürel yapıların çok olduğu bu ilçeye Sivas oto kiralama avantajlarından yararlanarak gelip, gezilmesi önerilmektedir.

imranlı-araba-kiralama.png

İmranlı Gezilecek Yerler

İmranlı son TÜİK verilerine göre 7115 kişi ikamet etmektedir. Çok fazla yeşil alanı ve dolayısıyla mesire alanı bulunan bu ilçede, İmranlı gezilecek yerler çokluğu açısından gezilmeye değer olmaktadır. Sivas İmranlı araç kiralama ile şehrin gürültüsünden uzaklaşıp, sakin ve doğa ile iç içe olunacak yerlere gidilebilir. Ayrıca İmranlı da ve Sivas’ta buranın yöresel yemeklerini yerinde tadına bakmanın keyfini yaşamak mümkün olmaktadır. Böylece lezzetli yemekleri tadarak; bölgenin kendine has yemeklerinizi sevdiklerinizle birlikte yiyebilirsiniz. Bu sayede bölgenin yemek kültürünü de tanışmış olmak noktasında önemli bir kazanımı da elde etmiş olursunuz. 

Sivas’ın Doğal Çin Seddi

İmranlı ilçe merkezine 16 kilometre mesafede bulunan kayalıklar Çin Seddi’ni andırmaktadır. İmranlı rent a car ile rahatlıkla gidilip görülebilecek hayranlık uyandırıcı bir güzelliğe sahiptir. Bu sıra sıra dizili kayalıklar kilometreler boyunca uzanmaktadır. Bu doğal oluşum Çin Seddi’ne benzetilen kayalıklar Boğazören Köyünden başlayıp, Zara ilçesine kadar uzanmaktadır. Kayalıkların ortalama boyutu 35-40 metre aralığındandır fakat bazı yerlerde kayalıklar 50-60 metreyi bulmaktadır. Bu doğal kayalıkların özelliği yüksek ve sivri oluşlarının yanı sıra sanki insan eliyle yapılmış gibi her iki tarafının da düz olmasıdır. 

imranlı-araç-kiralama.png

Koyunkaya Mesire Alanı

Koyunkaya mesire alanı Sivas merkeze biraz uzak olmakla birlikte İmranlı ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İmranlı kurumsal araç kiralama firmaları ile kiralanan araba ile Sivas merkezden Koyunkaya mesire alanına yapılan yolculuk 1 saatten fazla sürmektedir. Mesafe uzun olsa bile mesire alanına gelindiği zaman bu yolculuğa değer bir yer olduğu hemen anlaşılacaktır. Koyunkaya mesire alanı, misafirlerine cennetten bir parça sunmaktadır. Mesire alanı içinde saklı birçok güzellik bulunmaktadır. 

Mesire alanı içindeki yol etrafı papatyalarla, rengârenk çiçekler ve yeşillikler ile doludur. Ayrıca kayaların içinden çıkan kaynak suları bulunmaktadır. Bu kaynak sularının yanı sıra dereler ve çağlayanlarda bulunmaktadır. İmranlı araba kiralama ile ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. Bundan dolayı ulaşımın sıkıntılı olarak görülmesi Koyunkaya mesire alanına gitmekten alıkoymaması aksine mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak düşünülmelidir. Koyunkaya mesire alanı için bir gün ayrılabilir. 

İmranlı Ve Sivas Yöresel Lezzetler

Anadolu’da bulunan her ilin ve bölgenin kendine ait has mutfağı bulunmaktadır. Türk mutfağını zenginleştiren bu değer, en kıymetli kültürlerimizden biridir. Sivas’ın ve İmranlı’nın da kendine ait yöresel yemekleri ve lezzetleri bulunmaktadır. İmranlı ucuz araç kiralama ile uygun maliyetlerde araba kiralama hizmetlerinden yararlanabilir ve bu lezzetleri tatma imkânı bulabilirsiniz. 

imranlı-oto-kiralama.png

Hevir diğer ismi ile ‘Hamur’, Un, su, tuz ile birlikte ekşi maya yoğrularak hamur hale getirilir ve 1-2 saat dinlendirilir. Ve geleneksel yöntemlerle hamur ekmek şeklinde pişirilir. Ekşi mayadan yöresel ekmeğin tadı, diğer ekmeklerden çok ayrı ve lezzetli olmaktadır. İmranlı kiralık araç ile denenebilecek başka bir lezzet ise Gırık yani Hasıldır. 

Haşlanan buldurun içine yeterli miktarda un koyularak tahta kaşık yardımı ile pişirilir. Piştikten sonra hepsi bir tabağa alınır ve ortası oyulur. Oyulan bu yemeğin ortasına erimiş tereyağı dökülerek afiyetle yenilir. Yıkanmış buğdayın kızarmış saç üzerine koyularak kavrulmasına ‘bijerik’ denmektedir. Bu kavrulmuş buğday el değirmeni ile öğütülür, daha sonra tereyağı ile kavrulur. Tuz ve su katılır ve içine öğütülmüş kavut ilave edilir. Böylece hazırlanan yemek isteğe göre ekmekli yada ekmeksiz yenmektedir.