Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Ulaş Araç Kiralama - Ulaş Rent A Car | Gezgin 7/24

Ulaş Nereye Bağlıdır?

Ulaş Sivas iline bağlı bir ilçe olmaktadır. Merkeze uzaklığı 36 km’dir. Sivas-Malatya yolu üzerindedir.  1991 yılında ilçe olmuştur. 2015 yılında ilçeye Sivas Ulaş Dernekler Federasyonu kurulmuştur. İlçeye ulaşım ise merkezden kalkan dolmuşlarla yapılsa da ziyaretçiler dilerse Ulaş araç kiralama hizmetinden de yararlanabilmektedir.

Ulaş İlçesinin Tarihi 

Ulaş ilçesi nüfusunu doğudan gelen göçmenler aracılığıyla arttırmıştır. Dönemin ünlü olan doğu transit yolu da ulaş ilçesinden geçmektedir.  Bu da ilçeye ayrı bir önem kazandırmıştır.20 Mayıs 1990 tarihinde ise ilçeye ilçe teşkilatı kurulmuştur.

Ulaş İlçesi Eğitim Durumu

İlçede İlkokul, Ortaokul, Anaokulu, Lise ve Halk Eğitim Merkezleri vardır. Ayrıca halı saha, Misafirhane ve spor salonu bulunmaktadır. Öğrenciler birleştirilmiş sınıflarda öğrenim görmektedir. İlçede çok sayıda branş öğretmeni ve sınıf öğretmeni görev yapsa da Ulaş’ta birçok okul öğrenci olmaması nedeniyle kapalıdır. İlçede yüksek öğrenim kurumu yapılmamıştır. Okul çağına gelmiş çocukların okuma yazma durumu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından büyük bir dikkatle izlenmektedir.

Ulaş İlçesi Geçim Kaynakları

Yerel halkın geçim kaynağı genellikle tarım ve hayvancılıktır. Ulaş ilçesindeki halkın su ve tarım ihtiyaçları Beş Gözler Mevkiinden yapılmaktadır. Dokumacılıkla da ilgilenilmektedir. Ayrıca ilçede Türkiye’nin sayılı çiftliklerinden biri bulunmaktadır.  Kangal köpek çiftliği de aynı şekilde ülkenin birçok yerine satış yapmaktadır. Ulaş da kurulan hayvan pazarları ilçeyi ön planda tutmaktadır. Fakat yine de hayvancılık köylerde yapılmakta ve ailelerin gelir kaynağı olmaktan ileri gitmemiştir. İlçe de herhangi bir sanayi kolu yoktur.

ulaş-araç-kiralama.png

İlçede Sağlık Hizmetleri

İlçeye devlet hastanesi ancak 2008 yılında yapılabilmiştir. Röntgen ve diş polikliniği bölümleri de ilçede bulunmaktadır. Ayrıca Yenikarahisar Sağlık Ocağı ve sağlık evleri de halka hizmet vermektedir. Bunun dışında ilçe de doktorundan laborantına kadar pek çok branş uzmanı ve hizmetli görev yapıyor ve vatandaşa hizmet veriyor. Aynı zamanda tam teşekküllü ambulans ve araç bulunmaktadır. Ulaş ilçesinde sağlık hizmetleri mümkün olduğunca geliştirilmeye çalışılmıştır. Çok acil durumlarda ilçede tedavi mümkün olmadığında ise hastalar tam teşekküllü ambulanslar aracılığıyla il merkezine nakil edilip tedaviye başlanmaktadır. 

Ulaş İlçesinde Madencilik 

Ulaş ilçesi diğer ilçelere göre yeraltı kaynakları bakımından zengindir. Özellikle krom madeni çok fazladır. Kromun özellikleri açısından kullanım alanları da oldukça önemlidir. Çok sert olmasından ve erime sıcaklığının çok yüksek olmasından dolayı zırhlı araç yapımında kullanılmaktadır. Aynı zamanda ilçede bulunan alçı taşı ve kireç rezervleri de birçok alanda kullanılmakta ve değerlendirilmektedir. Ulaş ilçesinde 4 adet taş ocağı vardır. 1972 yılında ise ilçede ihracata çok faydası olacak olan Barit madeni bulunmuştur. Bu madenin adı sitromsyumdur. Maden renkli televizyonlarda kullanılmaya başlanarak tamamı yurt dışına gönderilmiştir ve devam etmektedir.

ulaş-oto-kiralama.png

İlçeye Bağlı Köyler

İlçeye bağlı bulunan yaklaşık 38 köy vardır. Bu köylerden bazıları şunlardır; Akkaya, Aşağıada, Baharözü, Başçayır, Boğazdere, Bostankaya, Karagöl, Kurtlukaya, Korubaşı, Şenyurt, Tecer, Küpeli ve Yapalı’dır.

Köylere ziyaret için ulaşımı toplu taşımalarla veya Sivas oto kiralama şirketlerinden edineceğiniz kiralık araçlarla yapabilirsiniz.

Ulaş İlçesi Coğrafi Yapısı 

İlçenin arazisi geniş ve düz bir yapıya sahiptir. İlçede çok sayıda göl vardır. Merkezde tuz gölü bulunmaktadır. Göl kışın yağmurunda etkisiyle su doluyken yazın kuruduğunda beyaz bir görüntü sergilemektedir.

İlçede Ulaşım Hizmetleri 

İlçede ulaşım kara ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Ulaşımda sıkıntı yaşayan ziyaretçiler istedikleri takdir de Ulaş rent a car şirketleriyle görüşerek Ulaş ucuz araç kiralama şirketlerinden faydalanabilirler. Ayrıca şirket sahibi veya şirket çalışanı iseniz Ulaş kurumsal araç kiralama şirketlerinden de yardım alabilir, faturayı şirket adına kestirebilirsiniz.

ulaş-rent-a-car.png

Ulaş Gezilecek Yerler

Ulaş gezilecek yerler bakımından da çeşitli doğal güzelliklere sahiptir. Bu yerlere Sivas Ulaş araç kiralama yoluyla ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece Ulaş ilçesinde yer alan tüm gezilecek alanları rahatlıkla gezebilirsiniz. Ayrıca bölgede çok sayıda farklı gezilecek yerin bulunması; Ulaş ilçesini turizm konusunda da iddialı bir konuma getirmektedir. Bu durum ise ilçede çok geniş kapsamlı olarak araç kiralama sektörünün gelişim göstermesini tetiklemektedir. 

Mihralibey Konağı

Mihralibey konağı Acıyurt köyünde yer almaktadır. Karayolu ve demiryoluyla ulaşım sağlamanız mümkündür.  Konak, 1889 yılında Mihrali Bey tarafından inşa ettirilmiştir ve adını almıştır. İki katlıdır. Genellikle Türk evlerine benzemektedir ve özelliklerini taşımaktadır. Ahşap ve kerpiçten malzemelerle yapılmıştır.2004-2006 yılları arasında konak uğradığı zaman aşımından dolayı tekrar onarılmış ve ziyarete açılmıştır.  Konağa Ulaş araba kiralama yoluyla da gidebilirsiniz.

Ulaş Gölü

İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ulaş gölü suyu tatlı sudur. Gölde sazan balığı yaşamaktadır. Hafta sonu için göle gidip ailenizle balık tutmanız sizlere hoş vakit geçirmeyi sağlayacaktır. Gölün etrafında dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Eşsiz manzaraya karşı güzel vakit geçirmeniz mümkün olacaktır. Göle ulaşımı Ulaş kiralık araç ile yaparak hızlı ve rahat bir ulaşım imkanına sahip olabilirsiniz. Ulaş oto kiralama şirketleri bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Doğal güzellikleri severim diyorsanız bu göle uğramadan gitmemelisiniz.