Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Muratlı Araç Kiralama - Muratlı Rent A Car | Gezgin 7/24

Muratlı Gezilecek Yerler

Tekirdağ’ın ilçelerinden biri olan Muratlı il merkezinden 23 km mesafede yer almaktadır. Küçük bir ilçedir ve daha çok göçmenlerin yeri olarak bilinmektedir. Muratlı gezilecek yerler denince ilk akla Göçmen Evi gelmektedir.

Muratlı’ da yer alan pek çok rengi mavidir. Bunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte çok eski zamanlarda ilçede mavi renkli bir ev bulunmaktaymış. Daha sonra yıkılan bu ev yeniden yapılmıştır ve yine mavi renkli olmuştur. Bu durumdan dolayı mavi renkli binalar ile karşılaşılmaktadır.

İlçede verimli tarım arazileri bulunmasına karşın orman çok azdır. Doğal güzelliklerinden daha çok tarihi yapıları ve yöresel lezzetleri ile ön plana çıkan bir yerdir. 

Sanayi için önemli bir merkezdir. İstanbul, Tekirdağ ile Avrupa arasında bulunan üçgenin merkezinde yer almaktadır. Verimli toprakları ve Tekirdağ limanının bulunması ilçeyi daha ön plana çıkartmaktadır. Muratlı araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak ilçeye kolay bir şekilde ulaşımı sağlayabilirsiniz. 

Muratlı Adı Nereden Gelmektedir?

Osmanlı Devleti döneminde 1. Murat tahtta iken bir sefer dönüşünde buraya uğramıştır ve bu bölgeyi çok sevmiştir. Buraya Murat eli adını koyalım demesi ile ilçenin adını almıştır. Daha sonra tahtta çıkan Yavuz Sultan Selim oğlu Yıldırım Bayezid ile birlikte bu topraklarda savaşmıştır. 

Milli Mücadele dönemi sonrasında başta Romanya olmak üzere Yunanistan, Yugoslavya ve Bulgaristan’dan da göç almaya başlamıştır. Atatürk gelen tüm göçmenlere, evler yaptırılmasını istemiştir. Göçmen evleri adı verdikleri bu evlerden ilçenin pek çok yerinde bulunmaktadır.

muratlı-araba-kiralama.png

Tekirdağ oto kiralama ile ilçeye gelerek bu evleri yakından görebilirsiniz. Muratlı hem tarihi hem de konumu nedeni ile pek çok açıdan önemli bir yere sahiptir.

Muratlı Tarihi Önemi

İlçede bilinen en eski yerleşim alanı zindanüstü olarak adlandırılmaktadır. İnanlı deposuyla inekahi bölgesinde yer almaktadır. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda küpler bulunmuştur. Milattan önce 1200’ lü yıllarda geçici olarak kullanılan bir yerleşim alanı olarak kullanıldığı düşünülmektedir.

Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu hakimiyetinde kalmıştır.  Daha sonra Osmanlı Devleti topraklarına katılan ilçe 1. Murat döneminde en parlak dönemini yaşamıştır. Muratlı tarihi hakkında bilgiler tam olarak bilinmemektedir. Kurtuluş Savaşı döneminde göçmenler bu topraklara yerleştirilmiştir.  Göçmenlerin gelmesi ile devlet desteği ile yeniden inşa edilmiştir. 

Muratlı Geçim Kaynakları

Muratlı’nın en önemli geçim kaynağı sanayidir. İstanbul ile Kapıkule arasında ulaşımı sağlayan demir yolunun bulunması da çok etkilidir.

Göçmen Evi Nerededir?

Muratlı’nın sembolü olarak ifade edebileceğimiz Göçmen Evi’nin en dikkat çeken özelliği Atatürk’ün 3 Haziran 1936 yılında bir geziye gelmiştir. Gezi sırasında göçmen evlerini de ziyaret etmiş ve burada kalmıştır. İlçe merkezinde Gazi Caddesi’nde yer almaktadır. Tek bulunan göçmen evi bu değildir. Atatürk’ün kaldığı evin bahçesinde ise bir anıt dikilmiştir.

muratlı-araç-kiralama.png

Atatürk’ün kaldığı ve ziyaret ettiği ev koruma altındadır. 2000 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamu binaları içine alınmıştır. Tekirdağ Muratlı araba kiralama hizmetlerinden seçeceğiniz araç ile ilk önce buraya gelmelisiniz. Kurtuluş Savaşı dönemi ve sonrasında yaşananları çok yakından görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

İnanlı Çeşmesi Nerededir?

1914 yılında mavi renkli olarak inşa edilen çeşme çeşitli zamanlarda onarılmıştır. Yapıldığı ilk günden kullanılmaktadır. 20. Yüzyıldan günümüze ulaşan eserlerdendir. Bir dönem içme suyu olarak satılmıştır. Muratlı oto kiralama ile çeşmeyi görmeyi gidebilirsiniz. Böylece ister ailenizle isterse sevdiklerinizle birlikte Muratlı ilçesini rahatlıkla gezebilmeniz mümkün olacaktır. 

Muratlı İstasyon Binası Nerededir?

Halkalı ile Kapıkule demiryolu güzergahı üzerinde bulunan Muratlı İstasyon Binası Atatürk Binası’nın hemen yanında yer almaktadır. Yunanistan gitmek isteyen kişiler için en ucuz ulaşım yoludur. Bina 1870 yılında inşa edilmiştir. Avustralyalılar tarafından yapılan istasyon binasının rengi mavidir. Daha sonra 1937 yılının sonuna kadar Fransızlar tarafından yönetilmiştir.

Çok uzun yıllar kullanılan istasyon binası önemli bir tarihi binadır. Muratlı kiralık araç ile ilçeye geldiğiniz zaman mutlaka bu binayı da görmelisiniz. Zira tarihi açıdan önemli bir değere sahip olan bu tarihi eser; son derece estetik bir görünüme de sahip olmaktadır. 

Muratlı’da Ne Yenir?

Muratlı sadece gezilecek yerler bakımından değil mutfağı ile çok meşhurdur. Buraya geldiğiniz zaman Tekirdağ köftesi, ciğer sarma, kaçamak, akıtma,  kandilli mantı tadılması gereken diğer lezzetlerdir. Muratlı yöresel lezzetleri ile gezinize daha büyük bir keyif katacaktır.

muratlı-oto-kiralama.png

Muratlı’da Nasıl Bir Plan Yapılabilir?

Muratlı’ya geldiğiniz zaman Göçmen Evi ile gezmeye başlamalısınız. Görülecek yerlerden sonra mutlaka lezzetlerine tatmalısınız. Tekirdağ Muratlı araç kiralama ile ilçeye çok daha kısa bir süre içinde gelebilirsiniz. Böylelikle ilçede daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Muratlı ucuz araç kiralama hizmetleri ile rahat bir şekilde gelmenin yanında uygun fiyatlara da gelmiş olacaksınız. Araç kiralama hizmetleri kaliteli ve güvenilirdir. Muratlı rent a car firmalarından sizin için en uygun aracı bulabilir ve istediğiniz gibi plan yapma özgürlüğüne sahip olabilirsiniz. Ayrıca Muratlı kurumsal araç kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz.