Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Başçiftlik Araç Kiralama - Başçiftlik Rent A Car | Gezgin 7/24

Tokat İlçesi Başçiftlik 

 

Karadeniz Bölgesinde Tokat iline bağlı olan Başçiftlik ilçesinde yerleşim tarihi olarak 1400 lü yıllara dayanan bir tarih bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Fatih Sultan Mehmet’in Başçiftlik yöresini Osmanlı sınırlarına dahil etmesiyle beraber bu bölgede yerleşim başlamıştır. 1997 yılında ilçe olan Başçiftlik Tokat’a 82 kilometre uzaklıktadır. Başçiftlik ilçesi Canik dağlarının bereketli havzasının batı kısmında bulunmaktadır. Bereketli toprakları bulunan ilçede tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Başçiftlik ilçesinde halı ve kilim dokumacılığı da çok rastlanan bir faaliyettir. Başçiftlik köylerinde her evde dokuma tezgahını görmek mümkündür. 

 

Özellikle köylerde halı ve kilim dokumacığının en güzel örneğinin görüleceği Başçiftlik gezilecek yerler bakımından da zengindir. Başçiftlik yaylaları gezilecek yerlerin başında gelmekte ve Başçiftlik araç kiralama firmalarından araç kiralanıp yaylalara çıkılabilir. Başçiftlik’te karasal iklim yaşanmakta ve karasal iklimin özelliği olarak kış ayları çok soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Kar yağışının çok olması ve zeminin de uygun olması ile Başçiftlik’te kayak sporu için kayak pistleri bulunmaktadır.

 

Başçiftlik’e Ulaşım Nasıl Sağlanır?

 

Başçiftlik ilçesine Tokat şehir merkezinden karşılıklı minibüs seferleri vardır. Bu minibüsler ile Tokat’tan Başçiftlik’e, Başçiftlik’ten Tokat’a ulaşmak mümkündür. Minibüs ile Başçiftlik’e gitmeyi tercih etmeyenler için Tokat oto kiralama seçenekleri de vardır. Araç kiralayarak Başçiftlik’e gidilebilir. Tokat’ın Başçiftlik dışındaki ilçelerinden de Başçiftlik’e minibüs seferleri vardır. Tokat dışından Başçiftlik’ gelmek isteyenler için ulaşım otobüs seferi ile Tokat Otogara gelip buradan Başçiftlik minibüsü ile Başçiftlik’e ulaşılır. Havayolu ile Tokat Havalimanı’na gelip havalimanından Başçiftlik araba kiralama şirketlerinden kiralanan araç ile Başçiftlik’e gidilebilir.

 

başçiftlik-araba-kiralama.png

Başçiftlik Kayak Merkezi

Canik Dağları üzerinde bulunan 1600 rakımlı bölgede olan kayak merkezi Alp disiplini Kayak, snowboard, tur kayağına uygun pistleri bulunan bir kayak merkezidir. Başçiftlik ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bulunan kayak merkezine Tokat Başçiftlik araç kiralama hizmetlerinden yararlanıp araç kiralanarak ulaşılabilir. Her yıl kasım ayında başlayan kar yağışı ile kayak yapmaya elverişli konuma gelen kayak merkezinde mayıs ayına kadar kar bulunmaktadır. Kayak merkezinde kış aylarında kar kalınlığı 2-3 metreyi bulmaktadır. 

 

Üçoluk Göleti 

Başçiftlik ilçesine 5 kilometre mesafede olan Üçoluk Göleti tarımsal alanların sulama işlemi için yapılan bir gölettir. Yapılış amacı tarımsal alanların sulaması olsa da göl çevresinde Başçiftlik halkı piknik yapmakta ve doğa ile baş başa vakit geçirmektedir. Üçoluk Göleti’nin etrafındaki yeşil alanda piknik yapan kişilerin çocukları için de çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Üçoluk Göleti kış mevsiminde sıcaklığın eksi dereceleri düşmesiyle buz tutmaktadır. Buz tutmuş gölün görüntüsü doğaseverler ve fotoğraf çekmeyi sevenler için görülmeye değer manzaralar oluşturmaktadır. Üçoluk Göletini ziyaret etmek isteyenler Başçiftlik oto kiralama seçeneklerinden kendilerine uygun olan aracı kiralayabilirler.

 

Karaçam Düden Yaylası

Yaylaları çok fazla olan Baçşiftlik’in en çok çıkılan yaylası Karaçam Düden Yaylasıdır. Başçiftlik ucuz araç kiralama firmalarından kiralanan araçlar ile yaz ve kış mevsimi fark etmeden yaylalara çıkılabilir. Karaçam ormanlarının yaygın olduğu bu yaylalara hayvanları olan Başçiftlik halkı özellikle yaz aylarında hayvanlarını otlatmak için göç etmektedirler. Yaz mevsimini yaylada geçiren Başçiftlik hayvan sahipleri kışın Başçiftlik’e dönmektedir. Yaz mevsiminde piknik yapmak ve yayla havası almak için Başçiftlik kiralık araç ile Karaçam Düden Yaylasına gidilmektedir.

başçiftlik-oto-kiralama.png

 

Geleneksel Başçiftlik Kar Şenliği

Kayak merkezi ve kayak pistlerinin bulunduğu Başçiftlik’te her yıl ocak ayında Başçiftlik Belediyesi tarafından Kar Şenliği düzenlenmektedir. Kar şenliğine özellikle kayak severler büyük ilgi göstermekte ve katılım sağlamaktadır. Kar etkinliklerinin, kayak yarışmaları, snowboard yarışmaların düzenlendiği, stand ve sergilerin kurulduğu Başçiftlik Kar Şenlikleri’ne Başçiftlik dışından da çevre il ve ilçelerden yoğun katılım olmaktadır. Havai fişek gösterileri ve sanatçıların konserleri kar şenliklerinin en çok ilgi gören bölümüdür. Soğuk ocak günlerinde yapılan Kar Şenliklerine katılanların üşümemesi için varillerin içinde ateş yakılmaktadır. Kar şenliklerine katılan firmalar için Başçiftlik kurumsal araç kiralama firmaları geniş araç filosu ile hizmet vermektedir.

 

Başçiftlik Dokuma Tezgahları

Baçşiftlik’te halı ve kilim dokumacılığı çok yaygındır. 1980 li yıllarda Başçiftlik’ten 40 kız Tokat’a halı dokumacılığı kursuna gönderilmiştir. Halı ve kilim dokuma kursunda dokuma işini öğrenen 40 kursiyer Başçiftlik’e dönüp Başçiftlik halkına halı kilim dokumayı öğretmişlerdir. Bu faaliyet ile Başçiftlik halkı halı ve kilim dokumayı öğrenmiş zamanlar her evde dokuma tezgahı olmuş ve dokumacılık Başçiftlik ile bütünleşmiştir. Başçiftlik’te dokunan halı ve kilimler Türkiye pazarına gönderilmiş ve halı severlerin beğenisine sunulmuştur. Başçiftlik’te dokunan halı ve kilimlerin Türkiye çapında tanıtımını yapmak için Halı festivalleri düzenlenmiştir. Bu festivallerde Başçiftlik dokuma tezgahlarında dokunan halılar sergilenmiştir. Başçiftlik’te dokunan halılardan almak isteyenler Başçiftlik rent a car firmalarından araç kiralayıp halı ve kilim alıp, araç ile taşıyabilirler.

başçiftlik-rent-a-car.png