Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Turhal Araç Kiralama - Turhal Rent A Car | Gezgin 7/24

Turhal İlçesinin Tarihi

Tokat iline bağlı bir ilçe olan Turhal, şehir merkezine 46 kilometre uzaklıkta olup Tokat merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlanabilmektedir. Turhal ilçesinin günümüze gelene kadar kimler tarafından kurulmuş olduğu netlik kazanmış değildir. Günümüze gelene değin ilçe farklı isimlerle anıla gelmiştir. Bugüne kadar alınan isimler Kaşen, Kuraşer, Kasiura, Gaygura ve Turnalit olup şuan kullanılan da Turhal ismidir.

Turhal, milli mücadeleye aktif katılım gösteren yerlerden bir tanesidir. Büyük kahramanlıkların görüldüğü ilçede pek çok şehit verilmiştir. İstiklal Savaşı döneminde Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun, Havza, Amasya, Sivas ve Erzurum güzergahında Turhal da bulunuyor. Belediye teşkilatı 1892 kurulurken ilçe olma hakkını kazanması 1944 senesinde olmuştur. İlçede ayrıca Turhal araç kiralama hizmetleri de yaygın olarak sunulmaktadır.

Turhal İlçesi Ekonomik Durumu

Halkın geçimini sağladığı iş sektörleri ağırlıklı olarak ticaret ve hayvancılıktır. Endüstri alanında çalışan nüfus ise toplum nüfusun %5’lik kısmını oluşturur. 1934 senesinde bölgeye açılan Şeker fabrikasının varlığı ile ilçedeki ekonomisi de canlanmıştır. Birçok insana geçim kapısı olmuştur. Düzenli bir şehir yapısına sahip olması, doğal güzelliklerinin bulunması ilçeyi çekici kılan unsurlardan bazılarıdır. Tokat Turhal araç kiralama imkanı kullanılarak kolaylıkla gezilebilmektedir.

İlçeye bağlı olan 7 belde ile 47 köy bulunmaktadır. Toplam nüfusu 85.391 olan Turhal, ekonomik olarak alışveriş koşullarının iyi olmasıyla bilinir. Huzurlu bir yaşam için tercih edilen bir yer olması ve gerek gezilecek yerleri gerek doğal güzellikleriyle görülmeye değerdir. Turhal araba kiralama yerli ve yabancı turistlerin ulaşımlarını kolaylıkla sağlaması açısından tercih edilen bir sistemdir.

turhal-araba-kiralama.png

Turhal İlçesinde Gezilmesi Gereken Yerler

Turist çeken yapıların arasında önemli bir yer tutan Tokat Kalesi bu ilçenin sınırları içerisinde yer almakta olup ayrıca Niksar, Zile ve Turhal kaleleri de uğrak mekanlar arasındadır. Turhal gezilecek yerler bakımından zengin olan bir yöre olarak görülmektedir. Doğuda yer alan Turhal ilçesi uzun yıllar kale olarak kullanmış olsa da günümüze kaleden geriye fazla bir şey kalmış değildir.

Geriye kalın eserlerden en net olanı iki burçtur. Bunların haricinde zindanların ve gizli geçitlerin olduğu mağara kaleye çıkıldığı zaman görülmektedir. Kale çevresinde kurulan kent için kalenin yapı malzemelerinin sökülerek taşındığı bilinmektedir. Bu önemli tarihi eseri daha iyi gezebilmek için Tokat oto kiralama firmaları ile irtibata geçerek en uygun arabanın gezilme süresince kiralanması mümkündür.

Turhal Kalesi Hakkında Merak Edilenler

İlçenin en önemli tarihi eserlerinden biri olan bu kale, 5 bin yıla yakın bir tarihe sahiptir. İlçeye hayat verdiği söylenebilir. Kalenin Sümer devrinde inşa edildiği düşünülmektedir. Sonrasında gelen pek çok medeniyet bu kaleye bazı eklemeler yaparak kullanmaya devam etmiştir. Farklı amaçlara hizmet eden kale, özellikle zindan olarak kullanılmıştır. Turhal oto kiralama aracılığıyla bu kaleyi gezmek daha kolay ve pratik olmaktadır.

turhal-araç-kiralama.png

Kalenin tarihi, bulunan kitabelerden çıkarıldığı kadarıyla, M.Ö. 3000 yıllarına kadar gitmektedir. Bu kitabelerin ilki, mağara girişinin kuzey dış kısmında bulunurken diğeri Ramazan ayında top atılan küçük tepenin doğu tarafında bulunmuştur. Kalenin içinde bulunan gizemli mağaranın içi kalenin yapımı için kullanılan kesme taşlarla doludur. Mağaraya atılan taşların seslerini dinlemek amaçlı bu kadar taş atıldığı düşünülmektedir. Turhal kiralık araç temini yapan yerler bakımından yeterli olup iyi fiyatlar verilmektedir.

Mağaraya atılan taşlar yüzünden giriş kapanmıştır. Mağaranın gizemini aydınlatmak ve tarihi dokusuna özen göstermek amacıyla günümüzde temizleme çalışmaları sürdürülmüştür. Ancak mağaradan taşlar çıkartılmasına rağmen var olduğu bilgisi olan demir kapıya dair bir iz bulunamamıştır. Taşlar kalede düzenleme yapılırsa kullanılmak üzere bir kıyıya istiflenmiş halde beklemektedir. Turhal ucuz araç kiralama hizmeti açısından da öne çıkmakta olup seyyahlar için önemli seçenekler sunmaktadır. Bölgede uluslar arası kalite standartlarını gözetecek bir şekilde araç kiralama hizmetlerinden söz etmek mümkün olduğu için; Turhal her geçen gün araç kiralama sektörünün hareketli olduğu bir ilçe olarak tanımlanmaktadır. 

Turhal Kule Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlçenin merkezinde bulunan kule, ülkenin en yüksek ikinci kulesi olarak geçmektedir. Gözlem kulesi olarak kullanılan bu yerin uzunluğu 65 metre kadardır. Buradaki tarihi kuleyi gezdikten sonra vakit geçirilecek pek çok etkinlik de vardır. Kulenin zemin katında alışveriş merkezi, iki adet düğün salonu ve lokanta bulunmaktadır. Turhal kurumsal araç kiralama olarak da seçenekler sunulduğu bilinmektedir.

turhal-oto-kiralama.png

Turhal İlçesi Görülecek Türbeler

İlçe pek çok önemli ve değeri olan türbelerle çevrilidir. Birbirlerine yakın bulunan bu türbeleri rahatlıkla gezebilmek maksadıyla Turhal rent a car firmalarıyla görüşülebilir. Bu şekilde daha konforlu bir gezi gerçekleştirilebilir. Tarihi türbeler ise şunlardır: Şehit Komutan Mehmet Nurullah Türbesi, Dazya Köyü – Ali Baba Türbesi, Kesikbaş Cami ve Türbesi – Şeyh Şehabettin Türbesi ve Ahi Yusuf Türbesi. Farklı dönemlerden kalma bu eserlerin görülmesi ufuk açıcı ve bilgilendirici olmaktadır. Her birinin farklı hikayesi bulunmaktadır.