Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 25.09 - 10:00
Teslim Tarihi 30.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Dernekpazarı Araç Kiralama - Dernekpazarı Oto Kiralama

Dernekpazarı İlçesi Hakkında

Dernekpazarı Trabzon’un il merkezine 70 kilometre mesafede bulunan, Trabzon’a bağlı bir ilçesidir. Çatlaklı Çayının yanına ve Solaklı Vadisinin batısına kurulmuştur. Trabzon ili genelinde, Trabzon’un en küçük ilçelerinden biridir. Dernekpazarı daha çok doğal güzellikleri öne çıkmaktadır. Dernekpazarı kurumsal araç kiralama fırsatları ile bu küçük ama şirin ilçeyi rahatlıkla ziyaret etme ve gezme şansı bulunmaktadır. Merkezden uzak olması gelişmesini ve ekonomik geçim kaynaklarını etkilese de doğal zenginliğinin fazla ve el değmemiş olması avantajlıdır. Tarım ve hayvancılık Dernekpazarı ilçesinin ana geçim kaynaklarındandır. Fındık, çay gibi tarım ürünleri yetişmektedir. 

Anadolu’nun her köşesinin tarihi oldukça eski olduğu gibi Dernekpazarı’nın da tarihi eskilere dayanmaktadır.İlk izler M.Ö. 300-800 yıllarına ait Orta Asya kökenli Turani kavimleri, İskitler ve Kimmerlerdir. Birçok kavim ve koloni dönemin Pers, Roma gibi büyük güçlere karşı coğrafi koşullarında yardımı ile direnç göstermişlerdir ve bu etnik gruplar bozulmadan yüzyıllar boyu yaşamışlardır. Trabzon Rum İmparatorluğu etkisinde kalan bölge, Osmanlı İmparatorluğunun fethi ile birlikte yönetimi Türklere geçmiştir. 1925 yılında Of ilçesine bağlı bucak iken 1948 yılında köy yapılmış daha sonra yakın tarihlerde de ilçe yapılmıştır. Dernekpazarı küçük bir il olmasına rağmen doğal güzelliklere ve gezilecek yerlere sahiptir. Ayrıca turistik bir yer olan Uzungöl’e 27 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Trabzon oto kiralama hizmetlerinden faydalanarak hem Dernekpazarı hem de çevre ilçeler ve turistik yerler rahatlıkla ziyaret edilebilir. 
dernekpazarı araba kiralama
Dernekpazarı Araba Kiralama

Araba kiralama tatilcilerin ve kısa süreli seyahat edenlerin gün geçtikçe daha fazla tercih ettikleri seçenek olmaktadır. Araba kiralamanın, kasko, sigorta derdi olmadan ve yolda kalma hizmetleri ile birçok avantajı bulunmaktadır. Doğu Karadeniz’in muhteşem yeşilliği ve doğa güzelliği ile öne çıkan ilçelerinden biri olan Dernekpazarı’nda da bulunan Dernekpazarı araba kiralama firmaları, güvenilir ve kaliteli olması ile oldukça sık tercih edilmektedir. Dernekpazarı ucuz araç kiralama işlemleri oldukça avantajlı teklifler sunmaktadır. Doğu Karadeniz’in ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Dernekpazarı, yaylaları, şenlikleri ve etkinlikleri ile ilgi çekmektedir. Dernekpazarı rent a car firmaları ile ilçeyi rahatlıkla ve doyasıya gezme şansı bulunmaktadır. 
dernekpazarı araç kiralama
Dernekpazarı Gezilecek Yerler

Dernekpazarı Trabzon il merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunduğundan dolayı ve ilçenin kurulduğu bölgenin engebeli olmasından kaynaklı ilçe nüfusu oldukça azdır. Fakat Solaklı vadisi ve Çatlaklı çayı yakınlarına kurulan Dernekpazarı ilçesinin oldukça engebeli ve coğrafi şartlardan dolayı dağınık bir yerleşim gösteren yapısı, gelen ziyaretçiler için Karadeniz’in doğal kırsal yaşantısını tatma fırsatı sunmaktadır. Dernekpazarı gezilecek yerler içinde genellikle doğal yaylaları bulunmaktadır. Bu yaylarda yaşama ve yöresel yemekleri en doğal ve lezzetli haliyle deneme fırsatı bulunmaktadır. 

Dernekpazarı Mahalli Kurtuluş Günü

Dernekpazarı, Fatih Sultan Mehmet’in hâkimiyeti altına girmesiyle beraber bölgeye Maraşlıların yerleştirildiği düşünülmektedir. O tarihten itibaren de birçok kez başka yerlerden ailelerin yerleştirildiği bölge olmuştur. Of ilçesi ve çevresinde bataklık sebebiyle oluşan hastalıklardan dolayı o bölge halkı yine Dernekpazarı’na yerleştirilmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında Rusların işgaline maruz kalan bölgede yaşayanlar batıya göç etmişler, işgalden sonra ise memleketlerine geri dönmüşlerdir. İlçe, Rus ve diğer işgallerden kurtulması şerefine her yıl 27 Şubatta Mahalli Kurtuluş Günü olarak kutlanır. Bu bayramları dolayısıyla ilçede çeşitli şenlikler ve törenler düzenlenir. Okullar arasında günün anlam ve önemini anlatan şiir ve resim yarışmaları, mehter marşları, slayt gösterileri ve daha birçok etkinlikler yapılmaktadır. Trabzon Dernekpazarı araç kiralama ile Mahalli Kurtuluş Tören’i etkinliklerine rahatlıkla katılabilinir. 
dernekpazarı oto kiralama
Barma Ve Limonsuyu Yaylası

Dernekpazarı ilçesine bağlı Holo Köyü ve Köprübaşı Köyleri arasındaki noktada Barma yaylası yer almaktadır. Karadeniz’in iklimine göre, yaylalar ladin ağaçlarından oluşmaktadır. Doğal güzelliği ve eşsiz manzaraları ile öne çıkan Barma yaylası içinde bulunan lokantalardan, doğal yayla yemeklerinin tadına bakılabilir. Limonsuyu yaylası ise içinde bulunan otel ve lokantalar ile her yıl birçok ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Özellikle sıcak yaz aylarında serin havası ile oldukça ilgi çekmektedir. Barma ve Limonsuyu yaylarına ulaşım için Dernekpazarı oto kiralama hizmetlerinden yararlanarak sağlanabilir. 

Dernekpazarı Yöresel Yemekleri

Yörede her mevsim yağışlı geçmektedir. Dağlarla çevrili olduğundan dolayı da kışlar diğer yerlere göre sert geçmez. İklim yapısından dolayı mısır bolca yetişmiştir. Bundan dolayı mısır unundan yapıla n ekmekler ilçenin n çok tüketilen yiyeceğidir. Dernekpazarı araç kiralama vasıtasıyla mısır ekmeklerinin tadına yerinde ve doğal olarak bakmak çok güzel olmaktadır. Aynı zamanda Dernekpazarı kiralık araç ile kuymak, su haşili, mısır çorbası, kendüme, çırıhta, sumur, kavrofto gibi yiyeceklerde buranın yöresel yemekleri arasındadır. Hayvancılığın çok yapılmasından dolayı et ürünleri ve süt ürünleri bolca bulunmaktadır ve Dernekpazarı’nın yöresel mutfağının temelini de bunlar oluşturmaktadır.