Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 28.09 - 10:00
Teslim Tarihi 03.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Tonya Araç Kiralama - Tonya Oto Kiralama | Gezgin724

Tonya Gezilecek Yerler

Tonya, Karedeniz Bölgesinde, Karadeniz’e kıyısı olmayan, Trabzon ilçesidir. Trabzon’a 95km uzaklıkta, Maçka, Düzköy, Vakfıkebir ve Şalpazarı ile komşudur. Daha önceleri Vakfıkebir’e bağlı bir bucak olan Tonya, 1954 yılında ilçe teşkilatı kurarak Vakfıkebir’den ayrılmıştır. Tarihi geçmişi 13- 14. Yüzyıllara dayanan Tonya, 1461 yılında Trabzon’un Osmanlı hâkimiyetine girmesi ile birlikte Türk boyları tarafından yerleşim merkezi olarak tercih edilmeye başlamıştır. Yerli Rum halkı ile uyumlu bir şekilde yaşayan göçmen Türkler kültürel olarak bir birlerinden oldukça etkilenmişlerdir. Tarihi açıdan değer taşıyan mimari yapıları olmasa da Tonya gezilecek yerler bakımından zengin doğal oluşumlara ve güzel yaylara sahiptir. Eşsiz doğası ile dağ ve yayla turizmin bakir alanlarını barındıran Tonya araç kiralama olanakları ile size eşsiz keşif deneyimleri sunar.

Tonya’nın Coğrafi Konumu Ve İklimi

İlçede on beş köy, bir belde ve yedi mahalle bulunmaktadır. Denizden yaklaşık 750m yükseklikte olan Tonya, genellikle engebelik bir araziye sahiptir. En yüksek noktası, Karakısrak Tepesi denen 1900 metre yüksekliğindeki tepedir. İlçe sınırları içinde göl ve büyük akarsu olmasa da Fol Deresi ilçenin merkezinden geçer ve geçtiği yerleri şenlendirir. İlçe konum olarak Fol Deresi vadisi içinde yer almaktadır. Çamlık Deresi ve vadisi de ilçe sınırları içinde yer alır. Aslında bu iki orta büyüklükte denebilecek akarsu ilçenin yaşam kaynağıdır. Trabzon Tonya araç kiralama olanaklarından yararlanarak bu doğa harikası ilçeyi keşfetmek maceralı bir deneyim olacaktır.

Tonya iklimsel olarak Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş özellikleri gösterir. Yaz aylarında genelde yoğun sisli olan Tonya güneşli günlerini sonbaharda yaşar. Yazlar yirmi derece civarında kışlar ise yedi derece civarındadır. Bol yağış alan yoğun bitki örtüsüne sahip olan Tonya’da en fazla kızılağaç yetişmektedir. Bol ağaçlık, sık bitki örtüsü doğa turizmi için eşsiz alanlar oluşturur. Tonya araba kiralama avantajları ile ilçe ve çevre köyleri, yaylaları rahatça gezebilirsiniz.
tonya araba kiralama
Fol Deresi Ve Vadisi

Tonya ilçe merkezi Fol Deresi Vadisi içine kurulmuştur. Fol deresi, Erikbeli tepesinden doğar ve Vakfıkebir’den denize dökülür. Fol deresine dökülen Canik şelalesi ilçe merkezine oldukça yakındır ve yeni tamamlanan yürüyüş yolu ile doğaseverler için yeni bir alternatif oluşturmuştur. Fol deresi her mevsim faal olup hiç kuruduğu görülmemiştir. Yağış seviyesine göre daha güçlü aktığı zamanlar olmaktadır. Derenin oluşturduğu vadide yapacağınız yürüyüş size eşsiz güzelliklere tanıklık etme olanağı sağlayacaktır. Fol Deresi Vadisi araç kullanmak için uygun bir bölge olmasa da belirli bir yere kadar ulaşmak için Trabzon oto kiralama hizmetlerinden yararlanmanız sizin için avantaj sağlayacaktır.

Tonya Canik Şelalesi

İlçeye oldukça yakın olan Canik şelalesine patikaları kullanarak maceralı bir yürüyüş ile ulaşmanız mümkün. Bu yürüyüş sırasında bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Tonya belediyesince yapımı yeni tamamlanan yürüyüş parkurunu takip ederek de Canik şelalesine ulaşabilirsiniz. Yeni tamamlanan bu projenin çok önemli bir özelliği var: Bu yürüyüş yolu hiçbir ağaç kesilmeden, doğanın hiçbir noktası değiştirilmeden yapıldı. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Tonya belediyesi 1800 metre yolu çelik kazıklar üzerine inşa etti. Mutlaka görülmesi gereken bir yer. Tonya’ya hava yolu ile seyahat edecekseniz Tonya oto kiralama hizmetlerini havalimanı ulaşımında rahatlıkla kullanabilirsiniz.
tonya araç kiralama
Kadiralak Yaylası Ve Mavi Yıldız Çiçeği

Mavi Yıldız çiçeği endemik bir bitki olup “Uluslararası Bern Sözleşmesi” gereği koruma altına alınmıştır. Mavi yıldız çiçeği nisan ayında Kadiralak yaylasında eşsiz güzelliğini yeryüzüne göstermeye başlar. Nisan ayında doğanın bu nadide eserini görmek isteyenler yaylaya akın etmeye başlar. Eşsiz bir manzara sizi beklemektedir ve bu güzelliği mutlaka belgelemek istersiniz. Açan çiçekler yaylayı mora boyar. Bu sebepledir ki buraya Mor Yayla da denilmektedir. Yaklaşık 1900 metre yükseklikte yer alan yayla ilçe merkezine on kilometre uzaklıktadır. Tonya kiralık araç servislerinden yararlanarak bu bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Kadırga Yaylası Şenlikleri

Trabzon-Gümüşhane sınırında bulunan Kadırga yaylası her yıl yayla şenliklerine ev sahipliği yapar. Yaklaşık 1800 metre yükseklikte bulunan yaylanın bir diğer özelliği de üstü açık camisidir.  1461 yılında Fatih Sultan Mehmet Trabzon’un fethinden dönerken Cuma namazını kılmak için bu bölgeyi işaret eder. Bölgenin etrafı taşlarla çevrilir ve beş yüz kişi burada Cuma namazı kılar. Hala havanın açık olduğu günlerde halk burada Cuma namazı kılmaya gider. İki minaresi ve sadece duvarları bulunan caminin benzerleri dünya üzerinde çok nadirdir. Trabzon havalimanına yaklaşık üç saat mesafededir. Tonya seyahatinizi uzun tutarak mutlaka bu yaylayı ziyaret etmelisiniz. Tonya rent a car avantajları ile tatilinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz. Temmuz ayı üçüncü haftasının cumartesi günü Kadırga yayla şenliklerine katılabilirsiniz.
tonya oto kiralama
Sis Dağı Yaylası Şenlikleri

Sis Dağı Yayla Şenlikleri ülkemizin en eski yayla şenlikleridir. Yaklaşık iki yüz yıldır kutlanmaktadır. Eşsiz kültürel değerlerimizin yaşatılması adına önemli bir görevi üstelenen bu şenlikler temmuz ayının dördüncü cumartesi günü yapılmaktadır. Doğa ve kültür turizmin müstesna bir örneği olan bu organizasyona katılmak mutlaka yapmanız gereken şeylerden biridir. Tonya ucuz araç kiralama firmalarından kiralayacağınız bir araç ile bu Karadeniz geleneğine sizde katılın. Tonya veya çevresinde iş amaçlı bulunuyorsanız Tonya kurumsal araç kiralama olanaklarına da mutlaka göz atın.