Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çemişgezek Araç Kiralama - Rent A Car | Gezgin7/24

Çemişgezek Gezilecek Yerler

Çemişgezek ilçemiz tarih bakımından oldukça fazla eserlere sahip olan bir yerdir. Buradaki tarihi eserlerin çokluğu ve iyi korunmuş olması dikkat çekmektedir. Kaleleri, camileri, köprüleri, tarihi medreseleri ile Çemişgezek gezilecek yerler arasında bulunan bir ilçemizdir.

Tarihi geçmişi M.Ö 4000 yıllarına dayanmaktadır. Yörede çeşitli uygarlıklar yaşamışlardır. Hititler, Urartular, Persler, Ermeniler, Roma ve Bizans himayesinde kalmış aynı zamanda birçok Selçuklu beyliklerinin merkezi konumunda yer almıştır. Diyarbakır ve Elazığ’a bağlı bir ilçe konumda iken daha sonra Tunceli ilinin ilçesi olmuştur. Tarihi ilçe gezinizde size hız kazandıracak Tunceli Çemişgezek araç kiralama avantajından faydalanabilirsiniz.

Çemişgezek Nerededir? Nerenin İlçesidir?

Çemişgezek, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Tunceli ilimizin ilçesidir. Nüfusu yaklaşık 8.000’dir. Doğuda Tunceli ilçeleri Pertek ve Hozat, kuzeybatıda Erzincan Kemaliye, güneyde Elazığ Ağın, Keban ve Merkez ilçeleriyle komşudur. Merkeze uzaklığı ise 120 km’dir. 
cemişgezek araba kiralama
Çemişgezek İlçesine Nasıl Gidebilirim?

Tunceli il merkezine gelerek, buradan ilçeye giden otobüs ya da dolmuşlara binebilirsiniz. Karayoluyla şehirlerarası otobüse binmek en uygun yöntem olarak görülmektedir. Bölgeye en yakın havaalanı Elazığ’da bulunmaktadır. O da il merkezine 120 km mesafededir. Kendi özel aracınızla gelmek yorucu olabilir. O yüzden ilçede araba kiralamanız daha akıllıca olacaktır. Çemişgezek rent a car şirketlerinden faydalanarak, güzel bir tarihi gezi yapabilirsiniz. Çemişgezek araba kiralama konusuna önem veren bir ilçemizdir. Gezilecek yerler listesine bakacak olursak:

Çemişgezek Kalesi Nerededir?

İlçede bulunan Tahar Çayı’nın kenarında bulunan kalenin Urartular tarafından yapılmış olduğu söylenmektedir. Ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Tepe üzerinde bulunan kalenin çoğu kısmı zarar görmüş olup, bir kısmı ayakta kalabilmiştir.

Ulukale Camisi Nerededir?

İlçenin Ulukale köyünde bulunan cami 1793 yılında yapılmış olduğu düşünülmektedir. Mimarisinin güzelliği ile dikkat çeken caminin içi de muhteşem güzelliklere sahiptir. Cami birçok turistin ziyaret ettiği yer olarak ilgi görmektedir. Şu an hizmet vermekte olan camiyi görmek için gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Çemişgezek Köprüsü Nerededir?

Çemişgezek Köprüsü ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yer alan Tahar Çayı üzerinde inşa edilmiştir. O dönemlerde çevre köylerle ulaşımı sağlamak için kullanılmıştır. 1807 yılında Yusuf Ziya Paşa tarafından yapılmıştır. Daha sonraları Diyarbakır valiliği tarafından onarılmıştır. Kesme taştan yapılan köprü 29 metre uzunluğa sahiptir. Tek gözden oluşmaktadır. Halk arasında Tahar Köprüsü olarak da bilinmektedir. Son yıllarda yanına yapılan yeni bir köprü kullanılmaya başlanmış ve bu köprü tarihsel anıt niteliğinde koruma altına alınmıştır. Tarihi köprüyü görmenizi tavsiye ederiz. Gezi planınıza sizin için hız kazandıracak olan Tunceli oto kiralama avantajlarından faydalanabilirsiniz.
çemişgezek araç kiralama

Hamam-I Atik Nerededir?

İlçenin merkezinde yer alan tarihi hamam yöre halkı tarafından Eski Hamam olarak bilinmektedir. Akkoyunlular tarafından 15. Yüzyılda yapılmıştır. 18. Yüzyılda da onarım görmüştür. Hamam kapısında Arapça kitabeye rastlanmaktadır.

Hamidiye Medresesi Nerededir?

Çemişgezek ilçesi Medrese mahallesinde bulunmaktadır. Selçuklular döneminde yapılmıştır. Sultan Abdülhamit tarafından 1861 yılında yapılmış olduğu anlaşılmaktadır. O dönemlerde uzun yıllar medrese olarak kullanılmıştır. Tarihi bina daha sonra adliye olarak kullanılmıştır. Daha sonra şahıslara satışı yapılan bina şu anda mesken olarak kullanılmaktadır. Tarihi Hamidiye Medresesi’ni görmenizi tavsiye ederiz. Tarih gezilerinizi Çemişgezek oto kiralama ile gerçekleştirebilirsiniz.

İn Delikleri Nerededir?

Tahar Çayı vadisinden yukarıya doğru uzanan sarp kayalıklarda yer almaktadır. Kayaların oyularak içlerinde odalar oluşturulan bu tarihi yeri görmenizi tavsiye ederiz. Ev amaçlı kullanılmak üzere oyulan kayalarda 20 civarında oda bulunmaktadır. Kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Odalar arasında ulaşımı sağlamak için merdivenler bulunmaktadır. Su ihtiyaçlarını karşılamak için de kayalardan sızan suların toplandığı sarnıçlara rastlanılmaktadır. O dönemde yaşayan insanların adeta bir köy oluşturdukları kayalar görülmeye değer mükemmelliktedir.

Pulur Höyüğü Nerededir?

İlçeye bağlı Pulur Köyünde bulunan höyük M.Ö 5000 yıllarına ait olduğu düşünülmektedir. Burada Tunç Devrine ait kalıntılara da rastlanılmıştır. 1968 yılında yapılan kazı çalışmaları sırasında çıkarılan tarihi eserler Elazığ Müzesi’nde sergilenmektedir. Pulur Köyüne ulaşım sağlamak için Çemişgezek araç kiralama şirketlerinden edindiğiniz bir araba ile gidebilirsiniz.

Uzun Hasan Türbesi Nerededir?

Çemişgezek ilçesi Tekya Mahallesinde bulunmaktadır. Türbenin 1572 yılında yapılmış olduğu düşünülmektedir. Burada Akkoyun hükümdarı Uzun Hasan’ın yatmış olduğu düşünülse de üzerindeki kitabeden anlaşıldığı üzere burada iki kişinin mezarı bulunmaktadır. Adına Uzun Hasan Türbesi denmiş olsa da burada yatan kişilerin başkaları olduğu tarihsel bilgilerden anlaşılmaktadır. Türbe ziyareti yapmak isteyenlerin burayı ziyaret etmesini öneririz. Cami ve türbe ziyaretlerinizi Çemişgezek kiralık araç ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
çemişgezek rent a car

Görüldüğü üzere ilçede gezilecek tarihi yerler oldukça fazladır. Bireysel ya da kurumsal olarak araç kiralama hizmetleri ilçede oldukça yaygındır. Çemişgezek kurumsal araç kiralama olanaklarından da faydalanmanız söz konusudur. Kışın ilçeye gelenler, kış turizmi de yapabilirler. Doğa yürüyüşleri, olta balıkçılığı ve dağ turizmi açısından bu ilçemizi gezi programınıza alabilirsiniz. Çemişgezek ucuz araç kiralama konusunda da size yardımcı olacaktır. Böylelikle ekonomik bir gezi yapabilirsiniz.