Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 27.09 - 10:00
Teslim Tarihi 02.10 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Pertek Araç Kiralama - Pertek Rent A Car | Gezgin7/24

Pertek İlçesi Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin şehirlerinden birisi olan Tunceli’ye bağlı Pertek ilçesi, şehrin 8 ilçesi arasında yer almakta ve Elazığ şehrinin tam olarak sınırında bulunmaktadır. Kentin merkezi konumuna yaklaşık olarak 65 kilometre uzaklıkta yer alan ilçeye, Pertek araç kiralama firmaları ile kolay bir şekilde ulaşım gerçekleşebilmektedir. İçerisinde 44 tane köyü ve 80 tane de mezrayı barındıran ilçenin yaklaşık nüfusu ise 12 bine yakın olarak hesaplanmıştır. 

Pertek İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Tunceli’nin 8 ilçesinden biri olan Pertek, sahip olduğu coğrafi konum sebebiyle sert karasal iklim koşullarını yoğun bir şekilde yaşamaktadır. Bu sebeple de ilçede kış ayları çok soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Yaz ayları ise bir o kadar kurak ve sıcak olmaktadır. Tunceli oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz yerde karasal iklim koşulları hakim olduğu için de, gece ve gündüz sıcaklık farkı hayli yüksek olmaktadır. Bu sebeple gezinizin tadının kaçmaması adına her mevsime yönelik kıyafetlerle ilçeye gelmenizde fayda vardır. 

Pertek İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

Pertek araba kiralama firmaları ile ulaşım sağlanabilen Tunceli şehri ve içerisinde bulunan Pertek ilçesi, sahip olduğu coğrafi konum sebebiyle tarım ve hayvancılığa elverişli bir bölgede yer almaktadır. Bu sebeple de yöre halkının başlıca geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık ilk sırada gelmektedir. Özellikle de dağlık bölgeleri içerisinde bulundurması sebebiyle ilçenin en temel geçim kaynağı hayvancılık olmaktadır. Pertek oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, en lezzetli etleri yiyebilmenizin sebebi de bu şekilde açıklanabilir. 

Pertek İlçesine Ulaşım Nasıl Yapılır?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Pertek ilçesi, her ne kadar Tunceli şehrine bağlı olsa da, Elazığ’a çok daha yakın konumda yer almaktadır. Bu sebeple de ilçeye feribot ile ulaşım sağlanabilir. Ayrıca dilerseniz daha konforlu yolculuklar yapabilmeniz adına, Tunceli Pertek araç kiralama firmalarından sizin için uygun olanını seçebilir ve bölgeye ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. 
pertek araba kiralama

Pertek İlçesi Tarihi Hakkında Genel Bilgi

Her Anadolu şehrinde olduğu gibi, Tunceli’nin Pertek isimli ilçesinde de son derece derin bir tarih söz konusudur. Bu sebeple de ilçenin adı geçmiş zamanda Ermenice bir şekilde konulmuştur. Kalecik anlamına gelen Pertek, birden fazla medeniyete ve uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır. Elazığ ve Tunceli şehirlerinin sınırında kalması sebebiyle zaman zaman bağlı olduğu iller de değişmiştir. Pertek ucuz araç kiralama ile gelebileceğiniz ilçede, ayrıca bir tarih yolculuğuna çıkmanız da olasıdır. Çünkü ilçe, birçok tarihi eseri de içerisinde barındırması ile bilinmektedir. Pertek’in iki il arasındaki bu yolculuğu, 1916 senesinde Tunceli ile başlamıştır. Ardından 1937 senesinde Elazığ şehrine bağlı olan yerleşim birimi, sonrasında tekrardan 1947 senesinde Tunceli’ye bağlı bir konuma gelmiştir. 
pertek araç kiralama

Pertek İlçesi Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmış, tarihe adeta ayna tutan yerleşim birimlerinden birisi olan Pertek gezilecek yerler bakımından da bir o kadar zengin olması ile bilinmektedir. Tunceli’ye yolu düşenin mutlaka gelmesi gereken ilçede görülmesi gereken yerler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Pertek Kalesi
  • Çelebi Ağa Cami
  • Sağman Kalesi
  • Sağman Cami
  • Çelebi Ali Cami
  • Baysungur Cami
  • Mahsume Hatun Türbesi

Pertek Kalesi 

Anadolu Bölgesi, özellikle de sahip olduğu tarihi ile ön plana çıkmaktadır. Ve derin tarihe sahip her yer gibi, Pertek ilçesinin de bir kalesi bulunmaktadır. Pertek kiralık araç firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Pertek Kalesi de, ilçeden akan Murat nehrinin hemen yanına inşa edilen önemli tarihi yapılardan biri olmaktadır. Tarihe meraklı olanların mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi olan bu kaleye, ulaşım ise son derece kolay olmaktadır. 

Çelebi Ağa Cami 

Özellikle cami mimarileri ile ünlü olan Pertek ilçesi, Çelebi Ağa Camisi ile de ön plana çıkmaktadır. Tıpkı ilçenin kalesi gibi, bu cami da Murat Nehri’nin kenarına inşa edilmiştir. Bölgede yapılan araştırma ve incelemelere göre caminin Osmanlı Devleti zamanında yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Pertek kurumsal araç kiralama firmaları ile ekonomik bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz bu camiye, özellikle tarihe merakı olan kişilerin gelmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca bölgede, kurumsal geziler düzenleme fırsatınızın bulunduğunu da söylemekte de fayda var. 
pertek oto kiralama

Sağman Kalesi

Çoğu ilçeye göre Pertek, içerisinde iki farklı kaleye ev sahipliği yapması ile ön plana çıkmaktadır. Bu kalelerden ilki zaten Pertek Kalesi idi, ikincisi ise Sağman Kalesi olmaktadır. İlçede yer alan Sağman Köyü’nde bulunan bu kaleye Pertek rent a car firmaları ile ulaşım sağlamanız da mümkündür. Özellikle tarihe meraklı olan kişilerin uğrak yerlerinden biri olan bu kalenin, ne zaman yapıldığına dair ve kim tarafından inşa edildiği konusuyla ilgili de bir bilgi bulunamamıştır.