Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Karahallı Araç Kiralama - Karahallı Rent A Car | Gezgin 7/24

Uşak İlçesi Karahallı

İç Ege Bölgesinde Uşak’a bağlı ilçe olan Karahallı 1953 yılında Uşak’ın il olmasıyla ona bağlı ilçe olmuştur. Karahallı ilçesinin tarihi ile ilgili kesin bilgi bulunmamaktadır. Bir rivayete göre Karahallı’yı Karahalil adoyla bir Türkmen Beyi kurmuştur. 700 yıl önce Karahalil Karahallı’nın bulunduğu bölgede Karahaliloğulları Beyliği kurulmuştur. 1429 yılında Osmanlı İmparatorluğuna katılan Karahallı Kurtuluş Savaşı sırasında Batı Cephesinde önemli bir yere sahip olan yerleşimdir. 

02 Eylül 1922 tarihi Karahallı’nın Yunan işgalinden kurtulduğu tarihtir. Karahallı’da arazi genellikle dağlık olup tarıma elverişli arazi pek bulunmamaktadır. İklim olarak kış mevsimin soğuk ve kar yağışlı, yaz mevsiminin sıcak geçtiği bir iklim yaşanır. Tarihi yerler ve tabiat güzellikler Karahallı gezilecek yerler listesinde yer almaktadır. Karahallı’yı gezmek isteyenler Karahallı kiralık araç ile daha rahat gezebilmektedirler.

Karahallı’ya Nasıl Gidilir

Uşak’a 65 kilometre mesafedeki Karahallı’ya ulaşım minibüs seferleri ile olmaktadır. Uşak’tan Karahallı’ya ve Karahallı’dan Uşak’a belli sefer saatlerinde minibüs seferleri olmaktadır. Uşak’ın diğer ilçelerinden de Karahallı’ya minibüs seferleri ile ulaşılabilmektedir. Minibüs ile seyahat etmek istemeyen ziyaretçiler için Uşak Karahallı araç kiralama seçenekleri mevcut olup araç kiralanabilir. Karahallı’ya Uşak dışından gelmek isteyenler için Uşak’a her ilden olan otobüs seferleri ile gelip Karahallı’ya gidilebilir. Farklı bir ulaşım alternatifi olarak da Uşak Havalimanına uçak ile gelenler Karahallı araba kiralama şirketlerinden araç kiralayıp Uşak Havalimanından Karahallı’ya geçebilirler.

karahallı-araç-kiralama.png

Clandras Köprüsü

Karahallı merkeze 35 kilometre uzaklıkta bulunan ve Banaz çayının üzerine inşa edilen Clandras Köprüsü Frigyalılar döneminde yapılan bir köprüdür. 24 metre uzunluğundaki köprü 2500 yıllık bir köprüdür. Bu köprünün aslı bir su kanalı olup 1 kilometre uzaklıkta bulunan Pepeuze kentinin su kanallarının başlangıcı bu köprüdür. Osmanlı Döneminde geçiş yolu olarak kullanılan köprünün taşlarında kalemle işlenen süslemeler bulunmaktadır. Clandras Köprüsünü oluşturan kilit taşlardan biri zamana yenilerek yerinden oynamış ve bu sebeple köprü zarar görmüştür. 2013-2014 yıllarında köprü restore edilmiştir. Tarihe tanıklık yapmış olan bu köprüyü görmek isteyen ziyaretçiler Uşak oto kiralama firmalarının geniş araç filosundan araç kiralayıp gezilebilir. 

Chandras Şelalesi 

2500 yıllık Chandras Köprüsünün yanında bir elektrik santrali bulunmakta ve bu santrale güç veren su tepeden aşağı akıtılarak bir şelale görüntüsüne kavuşmaktadır. Şelalenin muhteşem görüntüsü ve Chandras Köprüsünün tarihi güzelliğinin olduğu alan aynı zamanda Karahallı halkının piknik yapmaya geldiği bir yerdir. Tarihi ve tabiat güzelliğinin bir arada olduğu bu piknik yerine aracı olmayan Karahallılar Karahallı araç kiralama ile araç kiralayıp piknik yerine ulaşabilirler.

karahallı-oto-kiralama.png

Hacı Gedik Köprüsü

Tarihi bir köprü olan Hacı Gedik Köprüsünün kitabesi olmadığı için yapım yılı ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. 1880 yılında Uşaklı Hacı Gedik tarafından yapıldığı rivayeti köprünün yapımı ile ilgili rivayetlerden biridir. Banaz çayı üzerindeki Hacı Gedik Köprüsünün yapımı ile ilgili bir hikaye anlatılır. Uşaklı Hacı Gedik Banaz çayından karşıya geçerken çaya düşer. Çaydan karaya çıkmak için çabalarken ‘birgün zengin olursam buraya köprü yaptıracağım’diye Allah’a söz verir. Bir zaman sonra Hacı Gedik zengin olur ve Banaz Çayının üzerine bu köprüyü yaptırır. Kesme taştan yapılan köprü Uşak Valiliği tarafından en son 1955 yılında onarılmıştır. Karahallı’daki tarihi köprüden biri olan bu köprüyü görmek isteyenler Karahallı araba kiralama şirketlerinden araç kiralayıp köprüyü görebilirler. 

Pepeuze Antik Kenti 

Karahallı ilçesinin köyü olan Karayakuplu köyüne 3 kilometre mesafede bulunan Pepeuze Antik kenti Banaz çayı kenarındadır. Pepeuze antik kenti Hristiyanlığın yedi mezhebinden biri olan Montaism mezhebinin merkezi kabul edilmektedir. Montaism mezhebi Frigyalılar döneminde ortaya çıkmış önem veren bir mezheptir. Hristiyanlar için kutsal bir kent olan Pepeuze, Alman Prof. Peter Lampe ve ABD’li Prof. William Tabbernee’nin yaptıkları yüzey çalışmaları sonucu 2002 yılında ortaya çıkmıştır. Kazı çalışmaları sırasında Karahallı kurumsal araç kiralama firmaları da araç kiralama hizmeti ile arkeologlara destek vermektedir. 

karahallı-rent-a-car.png

Karahallı Chandras Festivali 

Karahallı dokuma sektörü çok yaygındır ve evlerde dokuma tezgahlarını görmek mümkündür. Dokuması ile ünlü olan Karahallı’da her yıl yaz mevsiminde Karahallı Chandras Dokuma Festivali düzenlenmektedir. Karahallı Belediyesinin düzenlediği festivalde dokuma tezgahlarında üretilen tekstil ürünlerinin satıldığı ve sergilendiği standlar kurulmaktadır. Bu standlardan ziyaretçiler tekstil ürünlerini satın alabilmektedirler. Tekstil ürünlerini satın alan Karahallı dışından gelenler Karahallı ucuz araç kiralama seçenekleri içinden araç kiralayıp satın aldıkları tekstil ürünlerini kolay taşıyabilirler. Söyleşi ve konferansların da düzenlendiği festivalde sanatçıların konserleri ile festivale katılanlar eğlenceli vakit geçirmektedirler. Festivale sadece Karahallı halkı katılmamakta Karahallı çevre ile ve ilçelerden de katılım yüksek olmaktadır. Karahallı dışından festivale gelenler Karahallı rent a car şirketlerinden araç da kiralayabilirler.