Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çaldıran Araç Kiralama - Çaldıran Rent A Car | Gezgin7/24

Çaldıran İlçesi Hakkında Genel Bilgi 

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin şehirlerinden birisi olan Van’ın 13 ilçesinden birisi olan Çaldıran, kentin merkezine yaklaşık olarak 108 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları ile ön plana çıkan bölgelerden birisi olan yerleşim birimine, Çaldıran araç kiralama firmaları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Böylece Çaldıran ilçesindeki doğal güzellik alanlarını rahatlıkla gezebileceğiniz gibi burada yer alan tarihi eserleri de kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. 

Çaldıran İlçesi İklim Koşulları Nasıldır?

Çaldıran araba kiralama firmaları ile ulaşabileceğiniz Van şehri, coğrafi konumu itibariyle Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Bu da bölgede, sert karasal iklim özelliklerinin yoğun bir şekilde yaşandığını göstermektedir. Sert karasal iklim özelliklerinin görülmekte olduğu bu yerde, kış ayları hayli uzun, soğuk ve yağışlı geçmektedir. 

Yaz ayları ise çok kurak, sıcak ve kısa sürmektedir. Van Çaldıran araç kiralama firmaları ile ulaşım sağlayarak geleceğiniz bölge için, bavul hazırlıklarınızda yanınıza her hava koşuluna göre kıyafet almaya özen göstermeniz gerekecektir. Çünkü karasal iklimin görüldüğü bu yerde, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı da hayli yüksek olmaktadır. Bu da size sabah yaz mevsimini akşam ise neredeyse kış diyecek kadar serin havaları yaşatabilir. Çaldıran ilçesi, ayrıca Türkiye’nin en soğuk ilçesi unvanıyla da bilinmektedir. Bunun sebebine gelecek olursak da, bölgeye yağan karın 6 ay boyunca toprakta kalması olarak açıklanabilir. 
çaldıran araba kiralama

Çaldıran İlçesi Geçim Kaynakları Nelerdir?

Çaldıran oto kiralama firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bölgede, yoğun olarak görülen ve yöre halkının ekonomik gelir kaynağını oluşturan başlıca geçim kaynakları tarım, arıcılık ve hayvancılık olmaktadır. Özellikle de çeşitli engebeli alanlar sebebiyle ilçede yoğun olarak küçükbaş hayvancılığın yapıldığı görülmektedir. En lezzetli etleri yiyebileceğiniz bu ilçede, ayrıca turizm de bölgenin geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Çünkü Çaldıran ilçesi, hem tarihi hem de doğal güzelliği içerisinde barındıran bölgelerden birisi olmaktadır. 

Çaldıran İlçesin Hangi Yollarla Ulaşım Yapılabilir?

Hem tarihi yapıları hem de doğal güzellikleri içerisinde barındıran bir yerleşim birimi olan Çaldıran’a, dilerseniz kent merkezinden kalkmakta olan dolmuşlar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Fakat toplu taşıma ile yapacağınız bu yolculuk sürecinin 2 saate yakın olduğunu bilmenizde fayda var. Çünkü Çaldıran ilçesi, kent merkezine epey uzak bir yerde bulunmaktadır. Dolmuşların haricinde dilerseniz otobüsler aracılığıyla da bu güzel yerleşim birimine gelebilir ve bölgeyi gezmenin fırsatını yakalayabilirsiniz.  Dilerseniz de konforlu, ekonomik ve fazlasıyla rahat seyahatleriniz için Van oto kiralama firmalarından sizin için uygun olanını seçebilir ve bu şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Çaldıran İlçesi Tarihi Hakkında Genel Bilgi

Çaldıran kiralık araç firmaları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Van’ın bu değerli yerleşim biriminin tarihi, çok eskilere dayanmaktadır. Aslında Anadolu Bölgesi’nde yer alan tüm illere bakıldığında, her birinde derin birer tarihi görmek olasıdır. Çünkü bu bölgeler, çok merkezi olduğu ve iklim şartları açısından göçebeliğe de uyum sağladığı için geçmiş zamanlarda birçok medeniyet ve uygarlık tarafından tercih edilmiştir. Bunun yanı sıra, Anadolu’nun toprağı, altın değerinde denilebilir. Yine birçok kavmin ve devletin buraya bu sebeple yerleşmiş olduğu da aşikardır. Durum böyle olunca da, hemen her karışta görülebilecek bir tarih kokusu söz konusu olmaktadır. Çaldıran ucuz araç kiralama firmaları ile ekonomik yolculuklar yapabileceğiniz bu ilçede Çaldıran Savaşı da geçmiştir. Dolayısıyla Çaldıran denildiğinde, akla gelen tarihi olaylardan birisi bu olacaktır.  
çaldıran araç kiralama

Çaldıran İlçesi Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

6 ay kadar uzun bir süre, yani yılın yarısını karlar altında geçiren Çaldıran ilçesinde, özellikle donmuş olan ağaçlar, akarsular ve derelerin hava sebebiyle farklı bir görüntüye bürünmesi, çok eşsiz fotoğrafların çıkmasında etkili olmaktadır. Hem tarihi hem de doğal güzelliği içerisinde barındıran Çaldıran gezilecek yerler bakımından bu bakımdan zengin sayılabilir. Bölgeye gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Buğlukaynak Köyü Kaplıcası 
  • Kübik Kümbet

Buğlukaynak Köyü Kaplıcası

Ülkenin en soğuk ilçesi olarak bilinen Çaldıran, soğuk ve çok karlı havasına rağmen özellikle de kış turizmi açısından en değerli kaplıcalardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Açık kaplıca özelliği bulunan ve yaklaşık olarak 37 derecelik suya sahip bu kaplıca ise, Çaldıran ilçesinin Buğlukaynak Köyü’nde bulunmaktadır. 

Çaldıran kurumsal araç kiralama firmaları ile de gelebileceğiniz ve kurumsal geziler düzenleyebileceğiniz bu kaplıcalara, dünyanın her yerinden ilgi ise büyüktür. Şifalı olan suları ile, kış vaktinde hastalıklara çare olan kaplıcaya, eğer ki bölgeye gelmişseniz ya da kendinize bir kaplıca arıyorsanız mutlaka gelmeniz tavsiye edilmektedir. 

çaldıran oto kiralama

Kübik Kümbet

Çaldıran rent a car firmaları ile kolay ve ucuz bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz Kübik Kümbet, ilçe merkezi konumuna yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Özellikle de mimariye ve kübik mimariye ilgisi olanların görmesi gereken bu kümbet ise, Çaldıran ilçesinin Kübik Köyü’nde yer almaktadır.