Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Gevaş Araç Kiralama - Gevaş Oto Kiralama | Gezgin724

Gevaş Gezilecek Yerler

Van gölüne kıyısı olan ilçelerden biridir. Gevaş gezilecek yerler ve alanları; gölün kıyı sahillerindeki yollar, tarihi mekanlar, doğal güzellikler ve piknik alanlarıyla çeşitlenmiştir. Ülke ve dünya çapında adı duyulan Akdamar Adası, ilçenin turizm merkezlerinin başında yer alır. Vizontele filmi ile ünlenmiş olan kentte efsanelere konu olan Van Gölü canavarının heykeli vardır. Heykel şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan ilçenin halkı örf, adet ve geleneklerine bağlıdır. Huzur ve hoşgörü kenti olarak anılan ilçede görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken pek çok yer vardır. 

GevaşNerededir? Nerenin İlçesidir? 

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Van ilinin ilçelerinden biridir. İl şehir merkezine yaklaşık olarak 40 km uzaklıktadır. Van otogarından belli saatlerde hareket eden dolmuş ve otobüslerle ilçeye ulaşım sağlanır. İlçe merkezinde yerli ve yabancı turistlerin gezilerini ve ulaşımlarını kolaylaştırmak için Van Gevaş araç kiralama firmaları bulunur. Dileyen gezisini araç kiralayarak yapabilir. Denizden yüksekliği 1750 metre olan ilçenin yüzölçümü 727 km2’dir. Doğuda Gürpınar, kuzeyde Van Gölü, batıda Hizan ve Tatvan, kuzeydoğuda Edremit, güneyde Çatak ve güneybatısında Bahçesaray ile komşudur. 30

GevaşGeçim Kaynakları

İlçe halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Önemli seviyede arıcılık faaliyetleri de yapılmaktadır. Yılda yaklaşık 100 bin ton civarında bal üretilmektedir. Van gölünde inci kefal avcılığı da yapılmaktadır. 
gevaş araba kiralama
GevaşTarihi Geçmişi

İlk yerleşim MÖ 5000 yıllarda başlamıştır. 1072’deki Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türkler yerleşmeye başlamıştır. 

GevaşNe Yenir?

İlçe balı ile meşhurdur. Ayrıca tandırda pişirilen inci kefalin tadı da ayrı lezzetlidir. Gevaş araç kiralama firmalarının sunduğu hizmetler değerlendirilerek Van Gölü kıyısına gidilerek tandırda pişirilen İnci kefalin tadına bakılabilir. 

Akdamar Adası Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçenin sınırları içerisinde Van Gölü’nün ikinci büyük adası olan Akdamar bulunur. Adaya, Gevaş iskelesinden teknelerle geçilir. İskeleye kadar Gevaş araba kiralamaimkanları kullanılarak gidilir. Turistlerin ilgisini çeken ada badem ağaçları ile doludur. Ada, her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünür. İlkbaharda badem ağaçları çiçeklerle süslenirken kış aylarında karla bezenir. Görsel şölene şahit olmak için ada mutlaka ziyaret edilmelidir. Ada üzerinde bir tane de kilise vardır. Tarih ve doğanın birleşmesinden harika fotoğraf kareleri yakalanır. Ada üzerinde bulunan lokantalarda yöresel lezzetler tadılabilir, kafelerde çay yudumlarken doğal güzelliklerin seyrine doyulur. Ayrıca adada piknik yapmak için yerler mevcuttur. Dileyen piknik yaparken dileyen Van Gölü’nde yüzebilir. 
gevaş araç kiralama
Akdamar Kilisesi Nerededir? Hakkında Bilgi

Ada üzerindeki kiliseyi görebilmek için yine Gevaş oto kiralama hizmetleriyle iskeleye ulaşım sağlanıp sonrasında tekne ile karşıya geçilmelidir. Van oto kiralama hizmetlerinden yararlanamayanlar için toplu taşıma araçları ziyaretçileri iskeleye taşımaktadır. Akdamar Kilisesi MS 915 ile 922 yılları arasında yapılmıştır. Vaspurakan kralı I. Gagik tarafından saray kilisesi olarak yaptırılmış olan yapı Hz. İsa’nın gerildiği Kutsal Haç’a ithaf edilmiştir. Doğal bir podyum üzerine inşa edilmiştir. Podyum yaklaşık olarak 15 metreye 20 metre ebatlarındadır. Haç planında olan yapının kubbesi tam ortadadır. Kubbenin yerden yüksekliği 20 metredir. Daha sonradan inşa edilip yapıya eklenen Çan kulesi güneydedir. Kuzeyde bulunan şapelin ne zaman yapıldığı net bilinmiyor. Aynı zamanda keşiş olan Manuel adındaki kişi kilisenin mimarıdır. Kralın, aynı güzellikteki yapıyı başka yerde yapmasın diye Mimar Manuel’in ellerini kestirdiği rivayet edilir. Kilisenin taşları mevsim şartlarına ve günün saatindeki güneş ışığının vurmasına göre renk değiştirmektedir. Kırmızı, sarı, gri renklerini almaktadır. Dış cephe güzelce süslenmiştir. Renk değişikliğiyle ayrıca etkileyici olmaktadır. Saray ortadan kalkınca kilise ve çevresindeki binalar manastıra dönüştürülmüştür. 

İzzettin Şir Camisi Ve Külliyesi Nerededir? Hakkında Bilgi

Karşıyaka mahallesinde bulunan İzzettin Şir Camisi ve Külliyesine Gevaş kiralık araç hizmetleriyle en kolay şekilde ulaşım sağlanır. Yapılar Selçuklu Döneminden kalmıştır. Külliye içinde, cami ve medrese vardır. Günümüze sağlam olarak gelen yapıların ziyaretinden sonra Gevaş ucuz araç kiralama firmalarının fırsatları değerlendirilerek ilçenin diğer turistik alanlarına geçilir. 
gevaş oto kiralama
Halime (Celme) Hatun Kümbeti Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezinde bulunan Halime Hatun veya Celme Kümbeti üzerinde kitabe bulunmaktadır. Kitabeye göre Melik İzzeddin tarafından kızı Halime Hatun için yaptırılmıştır. Süslemelerinin güzelliği, sağlam mimarisi ve zarif görüntüsü ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Gevaş kurumsal araç kiralama şirketinden kiralanan araçla kümbete ulaşım daha hızlı ve konforlu olur. 

Selçuklu Mezarlığı Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe, Selçuklu Devletine uzun süre ev sahipliği yapmıştır. Bundan dolayı ilçede Selçuklulardan kalan birçok yapı vardır. Tarihi Selçuklu Mezarlığı, önemli tarihi kalıntılardandır. Yapı olarak Ahlat’ta bulunan mezarlara benzeyen Selçuklu Mezarlığı’nı ziyaret edebilmek için Gevaş rent a car hizmetlerinden yararlanılabilir. Mezarlık, yapılan asfalt yol nedeniyle ikiye ayrılmıştır. İki mezarlıktan oluşur. Halime Hatun Kümbetinin yanında bulunmaktadır. Tarihi mezarlık ilçede mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alır. Verimli topraklara sahip olan ilçede görülmesi gereken daha birçok doğal ve tarihi güzellik bulunmaktadır.