Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Gürpınar Araç Kiralama - Gürpınar Oto Kiralama | Gezgin724

GürpınarGezilecek Yerler

Van il merkezine yakın olmasından dolayı çeşitli avantajlar sağlamış olan Gürpınar gezilecek yerler bakımından zengindir. Kapladığı yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük ilçesidir. Coğrafi alan bakımından Konya Cihanbeyli’den sonra en büyük ikinci ilçedir. Kocaeli ve Rize illerinden daha büyük bir alana sahiptir. Deniz seviyesinden 1740 metre yüksekliktedir. Eski adı, Havasor’dur. Ermenice olan Havasor; Ataların Vadisi anlamına gelen kelimeden türetilmiştir. Osmanlı Döneminde Havasor olarak anılan ilçenin adı Cumhuriyet döneminde değiştirilmiştir. İsmet İnönü, sularının çok olmasından dolayı Gürpınar adını vermiştir. 

GürpınarNerededir? Nerenin İlçesidir? 

Van iline bağlı bir ilçedir. İl şehir merkezine uzaklığı 21 km’dir. Van merkezden ilçeye ulaşım sağlayan dolmuşlar vardır. Dolmuşlarla yaklaşık yarım saatte ilçeye varılır. Dağların arasında bir yolculuk yapılacağından keyifli olacaktır. İlçe merkezinde bulunan Van Gürpınar araç kiralama firmaları ziyaretçilerin gezilerini kolaylaştırmak için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Gürpınar araç kiralama şirketinden temin edilen araçlarla ilçe ve güzellikleri daha rahat gezilir. 

GürpınarGeçim Kaynakları

İlçe halkının geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Arıcılık faaliyetlerinin de yapıldığı kentte küçük işletmeler bulunmaktadır. 

GürpınarTarihi Geçmişi

MÖ. 9. yy’ dan itibaren yerleşik hayat bulunmaktadır. İlk yerleşimcilerin Urartular olduğu bilinmektedir. Yedisalkım köyündeki mağarada bulunan resimler bölgenin çok daha eski zamanlarda kullanıldığını göstermektedir. Urartulardan sonra topraklarda Medler, Persler, Makedonyalılar, Partlar, Sasaniler, Araplar Romalılar ve Bizanslılar yaşamıştır. Malazgirt Savaşından sonra MS. 2. yy’ dan sonra Selçuklular ve ardından İlhanlılar, Celayiroğulları, Akkoyunlular ve Safeviler topraklara hakim olmuştur.  Osmanlı Devleti ilk olarak 1548’den sonra bölgede görülmüştür. 1914’de topraklarda yaşayan Ermeniler isyan etmiştir. Ardında Rus hakimiyeti yaşanmış. 1 Nisan 1918’de karanlık günler son bulmuştur. Bulunduğu bölgede ilçe olarak kurulması 1954 yılında gerçekleşmiştir.
gürpınar araba kiralama
GürpınarNe Yenir?

Van kahvaltısı ile ünlü bir kentimizdir. İlçede de aynı kültür devam etmektedir. Gürpınar araba kiralama hizmetleriyle merkezdeki veya çevredeki restoranlardan birinde çok çeşitli ikramların bulunduğu kahvaltı yapılabilir. Ayrıca ilçenin meşhur yemeği olan Kemikli köy kavurmasının tadına da lokantalarda bakılabilir.

Kızlar Mağarası Nerededir? Hakkında Bilgi

Yedisalkım Köyü’nde bulunan Kızlar Mağarasına en kolay Van oto kiralama firmalarının sunduğu olanaklarla ulaşım sağlanır. Köyde yüksekçe bir yerde bulunan mağara iki bölümden oluşur. Her iki bölümün duvarlarında bulunan resimler dikkat çekicidir. Duvarlardaki resimlerde yoğun olarak dans eden tanrıçalar olduğundan mağaraya Kızlar Mağarası denmiştir. Birinci mağarada hayvan figürlerine rastlanır. İkinci mağarada ise iki farklı döneme ait resimler vardır. 
gürpınar araç kiralama
Hoşap Kalesi Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine 39 km uzaklıkta bulunan Hoşap Kalesi’ne Gürpınar oto kiralama firmasından temin edilen araçla veya özel araçla çıkılması daha kolay olacaktır. Mahmudi Beyliği zamanında yapılmıştır. Bundan dolayı Mahmudi Kalesi olarak da bilinir. Altında akan tatlı sudan dolayı Hoşap Kalesi denmiştir. Tarihi yapısıyla dikkatleri çeken kale sarp kayalıkların üzerine inşa edilmiştir. Kapısının üzerinde Farsça kitabe ve aslan figürü vardır. Kalenin içindeki saraydan geriye yalnızca kalıntılar kalmıştır. Kale içinde su sarnıcı, zindan ve hamam vardır. Altından akan suyla kale muhteşem görünmektedir. 

Çavuştepe Kalesi Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine 5 km uzaklıktaki Çavuştepe Kalesi’ne Gürpınar kiralık araç şirketinden temin edilen arazi araçlarıyla çıkılmalıdır. Urartu kralı II. Sarduri tarafından yapılmış olan kalenin bekçiliğini yapan kişi dünya üzerinde Urartuca’yı bilen 38 kişiden biridir. Bekçi akademisyen değildir. Fakat dünya üzerindeki Urartuca’yı bilen diğer 37 kişinin hepsi akademisyendir. Kale, Urartuca bilen bekçisinin rehberliğinde gezilirse daha bilgilendirici olur. 

Kalede devamlı kazılar yapılmaktadır. Yapılan kazılar sonucunda aşağı ve yukarı kale bulunmuştur. Yukarı Kale, daha küçük olup içinde tapınak vardır. Daha büyük olan Aşağı Kale’nin içinde; depo yapıları, su sarnıcı, saray, tapınak ve çok sayıda atölye bulunur. Harika işçiliğe sahip olan bu yapılar mutlaka görülmelidir. Kazılar sonucunda kale çevresinde 2000 yıl öncesine ait kanalizasyon sistemi bulunmuştur. Harika görselliği ve binlerce yıl öncesine ait şehir planlamasını görmek isteyenler Gürpınar ucuz araç kiralama şirketlerinin fırsatlarıyla kaleyi ziyaret etmelidir. 
gürpınar oto kiralama
Zernek Kalesi Nerededir? Hakkında Bilgi

Hamurkesen Köyündeki sarp kayalıklar üzerinde bulunur.Kaleyi görmek için öncelikle Gürpınar kurumsal araç kiralama firmasının hizmetleri kullanılarak Hamurkesen Köyü’ne ulaşım sağlanır. Farsça olan Zernek; altın kale anlamına gelir. Yöre halkı tarafından hastalıklara iyi geldiğine inanılır. Kaleden günümüze duvarları ve sadece bir kısmı kalmıştır. Kitabesi olmadığından net tarihi bilinmez. Abbasi Beylerinden Beşaret Bey tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.  

Giyimli (Hirkanis) Nerededir? Hakkında Bilgi

Güzelsu Bucağı’nda bulunan Giyimli, merkeze yaklaşık olarak 30 km uzaklıktadır. Küçük bir Urartu yerleşim yeri olan Giyimli’ye Gürpınar rent a car hizmetleriyle daha hızlı ulaşım sağlanır. Hirkanis olarak da bilinen yerleşim yeri Serbat tepesine kurulmuştur. Ana yoldan uzak, yayla yerleşimidir. Bölgede, Urartulara ait olduğu tahmin edilen büyük bir hazine bulunmuştur.