Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Muradiye Araç Kiralama - Muradiye Oto Kiralama | Gezgin724

Muradiye Gezilecek Yerler

Tarihi bakımından Van ilinin en eski ilçelerinden biri olan Muradiye gezilecek yerler ve görülerek yerler bakımından değerli mekanlara sahiptir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Şeytan Köprüsü, Muradiye Şelalesi ve St. Stefanos Kilisesi gelir. Muradiye Şelalesi, ilçenin harika ve nefes kesen tabi görüntü elde etmesini sağlamıştır. Şelale gibi gezilecek doğal yerlerin yanında ilçede görülmesi gereken çok sayıda tarihi mekan vardır. 

MuradiyeNerededir? Nerenin İlçesidir? 

Van iline bağlı 13 ilçeden biridir. İl şehir merkezine, 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Van şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ve otobüslerle ilçeye geçilebilir. Kentin doğal ve tarihi güzelliklerini daha rahat gezebilmek için ilçe merkezinde hizmet veren Van Muradiye araç kiralama firmalarından birinden araç kiralanmalıdır. İlçede toplu taşıma araçları, ticari taksilerle ulaşım sağlanmaktadır. Fakat araç kiralandığında istenilen vakitte istenilen yere gitme şansı elde edilmiş olur. Böylece gezi daha hızlı, rahat ve keyifli olur.

MuradiyeGeçim Kaynakları

İlçe halkın geçimini büyük ve küçükbaş hayvan yetiştirerek sağlamaktadır. Hayvancılığın yanında tarım faaliyetleri de yapılmaktadır. Muradiye araç kiralama firmaları ve diğer işletmeler ilçenin ekonomisini olumlu yönde etkilemektedir. Son dönemlerde pancar ekimi, tarımsal faaliyetlerde öne geçmiştir. 

MuradiyeTarihi Geçmişi

İlçe toprakları, Cumhuriyetin ilanına kadar Bargiri ve Kandahar isimli iki yerleşim yeriyle anılırmış. Cumhuriyetten sonra Muradiye adını almıştır. 1914 yılında ilçe olmuştur. Yüzölçümü 1087 km2 olan ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği 1700 metredir. İlçenin 2 beldesi, 11 mezrası, 9 mahallesi ve 39 köyü vardır. Toplam 61 yerleşim biriminden oluşmaktadır. 
muradiye araba kiralama
MuradiyeNe Yenir?

İlçede yöresel lezzetleri yapan lokantalar vardır. Özellikle tava kavurması çok meşhurdur. Harika bir lezzete sahip olan tava kavurmayı tadabilmek için 3 saat önceden sipariş verilmelidir. Muradiye araba kiralama firmasından kiralanan araçla lokantaya kolayca ulaşım sağlanır.

Muradiye Şelalesi Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan şelale, Van merkeze 80 km’lik mesafededir. İlçeden Muradiye oto kiralama şirketinden kiralanan araçla yola çıkıldığında Van- Erciş karayolunda ilerlerken Karahan Köyü civarından saparak ilerlenmelidir. Çaldıran tarafından gelenler ise Muradiye ilçesine 10 km kala yolun sağına sapmalıdır. Sağdaki şelale levhalarını takip edildiğinde 150 metre kadar ilerlenince yeşillikli alan çıkacaktır. Yeşillik alanda şelalenin sesi rahatlıkla duyulacaktır. 

Kaynağı Tendürek Dağları olan Bend-i Mahi Çayı üzerinde bulunan şelale görselliği ile etkilemektedir. Bend-i Mahi Çayı, Tendürek Dağlarından doğarak Çaldıran Ovasını sulayarak Muradiye ilçesinin kuzeybatısından geçer. Van oto kiralama hizmetlerinin yardımıyla Bend-i Mahi çayının oluşturduğu küçük çaplı şelaleler görülür. Küçük çaplı şelaleler Muradiye Şelalesinin bulunduğu yere gelip sonrasında ovayı takip ederek Van Gölü’ne dökülmektedir. 

Şelale çok yüksek değildir. Suların şiddetli akması şelalenin harika bir görüntü oluşturmasını sağlamıştır. Suların düşme yüksekliği 15 ila 20 metre arasıdır. Şelale adını, Bağdat seferi sırasında burada konaklayan IV. Murat’tan almıştır. Yaz aylarında bunalanlar Muradiye kiralık araç firmasının sunduğu hizmetlerden istifade ederek bölgeye gelip şelalenin altına inebilir. Alt kısmında muhteşem bir serinlik vardır. Kış aylarında ise donan suların nefes kesen görüntüsü karşılar. Kış aylarında şelale Pamukkale travertenlerini hatırlatır. 
muradiye araç kiralama
Şelalenin önünde asma bir köprü vardır. Asma köprü olduğundan kalabalık geçildiğinde sallanır. Köprü üzerinde şelalenin eşsiz manzarası fotoğraflanabilir. Ayrıca köprüden karşıya geçince piknik alanları vardır. Şelalenin belli noktasına kadar Muradiye ucuz araç kiralama hizmetleriyle gelinebilir. Fakat piknik alanına yürüyerek geçmek gerekir. Piknik alanında bakkal ve lokanta gibi tesisler vardır. 
muradiye oto kiralama
Şeytan Köprüsü Nerededir? Hakkında Bilgi

Şelaleden ilçeye doğru gelirken 5 km varken sağa dönüp 500 metre ilerlendiğinde Şeytan Köprüsünün bulunduğu yere ulaşılır. Anayol üzerinde değildir. Yaklaşık 500 metre içerideki tali yola girmek gerekir. Sorunsuz bir yolculuk yaşama ve konforlu şekilde ulaşım sağlamak için Muradiye kurumsal araç kiralama firmasından arazi aracı kiralamanız tavsiye edilir. Köprünün, Bend-i Mahi Çayı üzerinde 19.yy sonu ile 20. yy başlarında inşa edilmiş olduğu tahmin edilmektedir. Tek gözlü olan köprü, düzgün kesme taş ve moloz taş kullanılarak yapılmıştır. Yolu düz ve sağlamdır. 

Köprü diğerlerinden farklı kılan özellik altındaki kayalarda oluşan doğal oluşumlardır. Oluşumlardan sular hızlıca akar. Yan yana birbirine değecekmiş gibi olan iki kayanın arasından su fışkırarak akmaktadır. Suyun akış heybetinden dolayı köprüye Şeytan Köprüsü denmiştir. 

St. Stefanos Kilisesi Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe merkezinin 2,5 km batısındadır. Kilise mahallesinde bulunan St. Stefanos Kilisesi, Bend-i Mahi çayının hemen yanındadır. Aksorik Dağının yamacında kurulmuştur.Muradiye rent a car şirketinden kiralanan araçla kiliseye ulaşım sağlanabilir.Bir manastırın parçası olan kilisenin çevresinde mezar şapeli ve keşiş hücreleri vardır. Keşiş hücreleri yıkılmıştır. Yalnızca temel kalıntılar günümüze ulaşmıştır. Yüksekliği 12 metre olan kiliseye batıdaki kapıdan girilmektedir. Kuzeydeki kapıdan StEtienne’nin mezar şapeline geçilmektedir.