Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Saray Araç Kiralama - Saray Oto Kiralama | Gezgin724

Saray Gezilecek Yerler

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van’ın bir ilçesi olan Saray, İran ile sınır komşusudur. Van il merkezinden yaklaşık 80 km mesafede yer almaktadır. Saray gezilecek yerler dendiği zaman tarihin sırlarının gizli olduğu kalesi ilk akla gelmektedir.

Van’a ulaşım karayolu, havayolu ile olabilmektedir. Pek çok ile uzak bir mesafede bulunması nedeni ile daha çok havayolu tercih edilmektedir. İlçenin İran ile sınır olması da Kapıköy Sınır Kapısı’ndan geçilebilmektedir. Bu nedenle ilçe önemli bir geçit görevi görmektedir.

Van Saray araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak ilçeye çok rahat bir şekilde gelebilir ve gezebilirsiniz. Van il merkezinden kalkan otobüsler ve çeşitli araçlar yer almaktadır. Bu şekilde de ilçeye ulaşım sağlansa da yolculuk uzun sürmektedir. Saray oto kiralama hizmetlerini tercih ederseniz çok daha kolay ve kısa bir süre içinde ilçeye ulaşmış olabilirsiniz.

Saray Tarihi Önemi

İlçenin kim tarafından ve hangi tarihte kurulduğu bilinmemektedir.  Ancak bugüne kadar elde edilen bulgular sonucunda çok eski bir yerleşim alanı olduğu anlaşılmıştır. 1230’lı yıllarda Eyyubi egemenliği altında bulunan topraklar daha sonra Moğollar, Karakoyunlu Türkmenleri ve Akkoyunlular hüküm sürmüştür. 
saray araba kiralama
1514’te Yavuz Sultan Selim döneminde Şah İsmail’i yenmiştir. Büyük Çaldıran Zaferi sonrasında Türk topraklarına katılan Saray 1915 yılında Ruslar tarafından işgal edilmiştir. Çok kısa bir süre sonra Ruslar bölgeyi Ermeniler’e vermiştir.  Tarih 2 Nisan 1928’de Türk ordusunun Van topraklarına girdiğinin haberinin gelmesi üzerine ilçeyi terk etmişlerdir. 3 Nisan 1918’de Türk ordusu Saray’a gelmiştir ve Ermeni hakimiyeti tamamen sona ermiştir. Ermeniler bölgede bulundukları süre boyunca yaşayan halka zor günler yaşatmışlardır ve ilçeden ayrılmaya zorlamışlardır.

İlçe ise 1869 yılında Mahmudiye adı ile kurulmuştur. 1948 ile 1990 yılları arasında Özalp ilçesine bağlı olan topraklar 1990 yılında çıkarılan yasa ile ilan edilmiştir.

Saray İklim Koşulları

Bitki örtüsü bozkır olup genellik ile düzlüklerden oluşmaktadır. İlçe merkezi Saray ovasının yukarısında bulunmaktadır. Yaklaşık %70’i çayır ve meradır. Bölgede karasal iklim hakimdir. Kış ayları sert geçmektedir. Yılda 80 gün kar altındadır. Kış mevsiminde gelmeyi düşünüyor iseniz Van oto kiralama ile gelebilir ve kışında tadını çıkarabilirsiniz. 

Saray Geçim Kaynakları

İlçenin geçim kaynakları hayvancılık ve tarımdır. Halkın büyük bir kısmı hayvancılık ile ilgilenmektedir. Tarımda ise buğday, arpa, yonca, korunga ekilmektedir. Ekilen tahıl alanlarının yarısından fazlası yem bitkileridir. 
saray araç kiralama
Yeşilalıç Kalesi Açık Hava Tapınağı

İlçede yer alan güzellikler içinde görülmesi gereken ilk yerdir. Hem gizeminin halen çözülmemiş olması hem de günümüze ulaşan nadir kalelerden biri olması nedeni ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Yeşilalıç Kalesi Urartular döneminden kalmıştır. Beş metre yüksekliğinde bulunan anıt kapı ile sarnıç yer almaktadır. Kale keşfedileceği günü beklemektedir. Sizlerde Saray araba kiralama ile gelebilir ve bu saklı güzelliği çok yakından görebilirsiniz.

Kalenin girişinde yer alan kapı üzerinde Urartuca yazılmış yazılar ile birlikte şekiller yer almaktadır.  Kapı üzerinde bulunan hayvan figürlerinin milattan öce 6000’ li yıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Mağara duvarlarının içi oyulmuştur ve bu oyuklara yapılan hayvan figürlerinin hayatın geçtiği noktayı temsil ettiği düşünülmektedir. Kaya üzerinde yer alan resimlerinin bir kısmı ulaşamamış olsa da koruma altına alınmalıdır. Bu yapı tarihi açıdan çok önemli bir yerdir.  Saray kiralık araç hizmetlerinden seçeceğiniz araç ile kaleye gelebilir ve bu desenleri görme imkanına sahip olabilirsiniz.
saray oto kiralama
Saray’da Ne Yenir?

Keşfedilmemiş bir tarih yatan Saray’da yöresel lezzetleri ile de gelen herkesi etkilemektedir. İlçeye geldiğiniz zaman kavurmalı uşgun ekşilisi, sengeser, kurut aşı, kurut köftesi, ciğer köftesi, tandır balığı, ayran aşı, eşkili tadılması gereken lezzetlerden bazılarıdır. Bu lezzetlerin dışında çırış mıhlası, çırış pilavı, ayva yemeği,helise, çılbır ve peygamber yemeği olarak da tanımlanan boranı de yer almaktadır.  Kahvaltıda otlu peynir, murtuğa ve tatlı olarak erik kızartması, kaşık tatlısı da diğer yöresel lezzetlerdir. Saraç araç kiralama ile ilçede gezerken bu lezzetlerin tadına bakmak içinde zaman ayırmalısınız.

Saray’da Nasıl Bir Tur Yapılabilir?

Saray’da Yeşilalıç Kalesi’ni görerek başlayabilirsiniz. İlçe içinde gezerek kültürlerini çok yakından görebilirsiniz. Saray rent a car firmaları kaliteli ve güvenilir hizmet vermektedir. Aradığınız aracı çok kısa bir süre içinde seçerek planlarınızı hayata geçirmek için yola çıkabilirsiniz. Ayrıca Saray ucuz araç kiralama hizmetleri de vermeleri de uygun fiyatlara çok keyifli bir şekilde gidebileceğiniz anlamına da gelmektedir. 

Araç kiralama hizmetleri çok kapsamlıdır. Bu hizmet yelpazesi içinde Saray kurumsal araç kiralama hizmeti de yer almaktadır. İsterseniz bu hizmetten de yararlanarak araç kiralayabilirsiniz. Böylece tüm Van şehri dahil olmak üzere oldukça geniş bir yelpazeden oluşan bir bölgeyi rahatlıkla gezebilirsiniz.