Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 25.09 - 10:00
Teslim Tarihi 30.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Şefaatli Araç Kiralama - Şefaatli Oto Kiralama | Gezgin724

Şefaatli Gezilecek Yerler

1870 km2 yüzölçümüne sahip olan ilçenin denizden yüksekliği 907 metredir. 3 belde ve 41 köyü vardır. Ulaşım ağı gelişmiş olduğundan yerleşim yerleri arasında yolculuk zahmetsizdir. Yıllar içerisinde modern bir yapılaşmanın söz konusu olduğu ilçede değerler olduğu gibi yaşatılmaktadır. Kültürel değerlere sahip Şefaatli gezilecek yerler bakımından zengindir. Örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı olan ilçede halk bütün merasimlerinden eski gelenekleri yaşatır. Karasal iklimin hakim olduğu bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçer. Genel olarak düzlüklerden oluşan bölgenin bitki örtüsü bozkırdır. Kar erimeleri ilçede çok sayıda kaynak suyun oluşmasını sağlamıştır. 

Şefaatli Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Yozgat iline bağlı 14 ilçeden biridir. İl şehir merkezine 41 km uzaklıktadır. İl merkezinden belli saatlerde kalkan dolmuşlar ulaşım sağlamaktadır. İlçe, Kırşehir ve Nevşehir ile sınır komşudur. Batısında Yeniköy, güneyinde Boğazlıyan vardır. Cumhuriyet döneminde gelişme gösteren ilçenin güzelliklerini ve turistik alanlarını gezmek için Yozgat Şefaatli araç kiralama firmalarının hizmetlerini kullanmanız tavsiye edilir. Böylece gezinizi istediğiniz gibi zamana bağlı kalmadan özgürce planlayabilirsiniz. Ankara ile Kayseri arasında hizmet veren demiryolunun açılması ilçenin değerini artırmıştır. 

Şefaatli Geçim Kaynakları

İlçe halkının en temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Tarım ürünleri arasında; buğday, arpa, nohut, şeker pancarı, fasulye, üzüm, ayva, elma, mercimek bulunur. Hayvan olarak koyun, sığır ve en önemlisi Ankara keçisi yetiştirilir.

Şefaatli Tarihi Geçmişi

Şefaatli, Osmanlı zamanında küçük bir köydür. Cumhuriyet döneminde Ankara Kayseri demir yolu açılınca gelişmeye başlamıştır.  1954 yılında Yozgat ilinin ilçesi olmuştur. 

Şefaatli Ne Yenir?

İlçenin yemeklerinde Yozgat’ın kültürü çok etkilidir. Madımak otunun kullanıldığı yemekler sıklıkla tüketilir. Arabaşı çorbası, Yozgat ve diğer ilçelerinde olduğu gibi burada da ünlüdür. Özellikle yolu kışın ilçeye düşenler Şefaatli araç kiralama firmasından araba temin ederek arabaşını en güzel yapan yöresel lokantaya gitmelidir. Çünkü arabaşı en fazla kış aylarında yapılır ve yutulur. 
şefaatli araba kiralama
Karabıyık Köprüsü Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçe sınırlarında bulunan Karabıyık Köpürüsü’nün kitabesi olmadığından net olarak kimin tarafından ve hangi tarihte inşa edildiği bilinmemektedir. Kesme taştan yapılan köprü ilçenin kaynak suyu üzerine kurulmuştur. Günümüzde halen ayakta olan köprünün uzunluğu 54 metredir. Eni 4,50 metre olan Karabıyık Köprüsünün kemer açıklıkları 6,60 metredir. Şefaatli araba kiralama firmalarının hizmetlerinden yararlanan turistler köprüyü rahatlıkla ziyaret edebilir. 

Koşa Köprüsü Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçedeki Aksu Irmağı üzerine inşa edilen Koşa Köprüsü üç gözlüdür. Yaya yolu ile birlikte 7,40 metre genişliğe sahip olan köprünün uzunluğu ise 35,20 metredir. Yozgat oto kiralama hizmetleriyle kolay ulaşım sağlanan köprünün Yüksekliği 5,20 metredir. Köprünün güney kısmında yer alan üçüncü göz betonarme olarak yapılmıştır. Betonarmenin 1965 ile 1970 yıllarında yapıldığı bilinmektedir. 1989 yılının Mayıs ayında belediye bakım ve onarım yaptırmıştır. Yapılan onarımda beton kısım taşla kaplanmıştır. Batı kısmında iki köprü mahmuzu vardır. Yayaların geçmesi için yapılan yol beton tabyedir. Batı cephesindeki eski kitabede 3 satırlık bir yazı vardır.

Tren İstasyonu Binası Nerededir? Hakkında Bilgi

İlçede bulunan Tren istasyon binası, bodrum, zemin ve bir kattan meydana gelmektedir. Binanın ambar kısmına geçişi iki kapı sağlar. İki kapı binanın doğu ve batısındadır. Bekleme salonunda 1 kapı vardır. Gar şefliğinde ise 2 kapı bulunur. Şefaatli oto kiralama şirketinden temin edilen araçla zemin katındaki pencereleri sivri kemerli olan istasyon ziyaret edilebilir. Kırma çatılı binanın üzeri kiremitle kaplanmıştır. Üst katın pencereleri dikdörtgen şeklindedir. 
şefaatli araç kiralama
Paşaköy Kasabası Tokmak Hasan Paşa Cami Nerededir? Hakkında Bilgi

Paşaköy Kasabasındaki Hasanpaşa Mahallesinde yer alan Tokmak Hasan Paşa Camii oldukça ünlüdür. Hicri 1187 Miladi 1773 yılında inşa edilmiştir. Tek katlı ve kırma çatılı olan caminin duvarları yığma taş örgü sistemiyle yapılmıştır. Kuzey ve güney yönündedir. Dikdörtgen planlı olan dini yapının altta ve üstte pencere sıraları bulunmaktadır. Şefaatli kiralık araç ile Hasanpaşa Mahallesine girilince cami ilk olarak dikkatleri çekmektedir. Dış duvarları sıvadır. Sıvanın üzerine boya yapılmıştır. Tokmak Hasan Paşa Caminin minaresi spirallidir. Tek şerefeli bir minareye sahiptir. Çok yıprandığından 1895 yılında tamir edilmiştir. 1965 yılında geniş çaplı olmasa da küçük çapta bir restorasyon geçirmiştir. 

Dini yapı içerisindeki süslemelerin bazılarının 1965 yılında yapılan restorasyondan kalma olduğu bilinmektedir. Şefaatli ucuz araç kiralama firmalarından temin edilen araçlarla camiye gelen turistlerin dikkatini bu süslemeler çekmektedir. Girişinde bulunan kapı basık kemerlidir. Profilli olarak yapılmış olan kapıdan girince caminin etkileyici yapısıyla karşılaşılır.  Caminin harem kısmı mihraba doğru ilerledikçe kalınlaşmaktadır. Ahşap kirişlerin her biri devşirme taş kaidelerin üzerine oturtulan 8 tane serbest ve 4 tane yalancı ayak üzerine dikine atılmıştır. 
şefaatli oto kiralama
Kirişlerin üzerinde ahşap kaplama tavan vardır. Ahşap ayakların üstlerinde antik gelenekte kullanıldığı gibi sütün başlıklarını andıran oymalar vardır. Şefaatli kurumsal araç kiralama hizmetleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından koruma altına alınan yapıya ulaşmak için makul vasıtadır. 2005 yılında koruma altına alınan Tokmak Hasan Paşa Camii’nin duvar cephesinde dışa doğru taşan dikdörtgen bir pano içerisinde mihrabı vardır. Mihrap, duvar içine gömülmüş bir niş şeklindedir. Cami ziyaretinden sonra diğer turistik alanları gezebilmek için Şefaatli rent a car şirketlerinden birinden kiralanana araçla yola devam edilir.