Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Sorgun Araç Kiralama - Sorgun Oto Kiralama | Gezgin724

Sorgun Gezilecek Yerler

Türkiye sınırlarında 3 tane Sorgun vardır. Bunlar; Tatvan-Sorgun, Manavgat- Sorgun ve Yozgat- Sorgun’dur. Yozgat, iline bağlı olan Sorgun, il merkezinden daha yoğun ve daha kalabalıktır. Ankara’ya yakın olmasından dolayı ilçede yaşam kolaydır. Sorgun gezilecek yerler anlamında çok farklı mekanlara sahiptir. Tarihi yerler, höyükler ve doğal güzellikleri barındıran ilçede çok sayıda gurbetçi vardır. Kış aylarında azalan nüfus yaz aylarında Avrupai bir görüntüye bürünür. Çünkü Avrupa’daki gurbetçiler yaz aylarında ilçede geçirir. 

Lodos ve poyraz rüzgarlarına açık olan ilçede karasal iklim hakimdir. Yazları sıcak ve kuraktır. Kışları soğuk ve kar yağışlı geçer. Belediyenin kurduğu Mehteran Bölüğü çok ilgi çekmektedir. Belediye personeli 49 kişinin oluşturduğu bölük, il ve ilçelerde sürekli konserler vermektedir. Halkın ilgisini çeken Mehteran Bölüğü, Türk kültürüne de önemli katkı sağlamıştır. Yozgat Sorgun araç kiralama firmalarının hizmetleriyle mehteran bölüğünün etkinlikleri rahat bir şekilde takip edilebilir. İlçenin ortasından Delibaş ve Eğriöz dereleri geçer. Bu dereler ilçeyi ikiye böler. 

Sorgun Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Yozgat iline bağlı 14 ilçeden biri olan Sorgun deniz seviyesinden 950 metre yüksektedir. İl şehir merkezine 33 km uzaklıkta bulunur. İl merkezinden kalkan dolmuşlarla ilçeye ulaşım sağlanır. İlçenin güzelliklerini keşfetmek için en makul vasıta ise Sorgun araç kiralama firmalarından araba temin etmektedir. Toplu taşımalar zamanı sınırlandırdığından vakit problemi yaşatabilmektedir. Özel veya Sorgun araba kiralama firmasından kiralanan araç olunca zaman sınırlaması yaşanmaz. 

Sorgun Geçim Kaynakları

İlçe halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Toprakları tuğla yapımına uygun olduğundan dolayı son dönemlerde ilçede tuğla ve briket imalat sanayi işletmeleri kurulmuştur. İlçenin sanayi anlamında en önde gelen kuruluşu Yozgat Sorgun Şeker fabrikasıdır. İl merkezinden ilçeye girişte sağlı sollu linyit kömür ocakları görülür. Üç özel kömür işletmesi tarafından ilçenin yer altı kaynağı olan linyit kömürü çıkarılıp üretimi yapılmaktadır. Yozgat oto kiralama hizmetlerinin imkanlarıyla kömür ocaklarının bulunduğu bölge ziyaret edilebilir. 
sorgun araba kiralama
Sorgun Tarihi Geçmişi

Yapılan kazılar topraklardaki ilk yerleşimin MÖ 3000’li yıllarda dayandığını göstermektedir. Türklerin bölgeye gelişi 1071 Malazgirt zaferinden sonradır. 1926’da ilçe statüsünü almıştır. İsmi Küçük Köhne olan ilçenin adı 1928 yılında değiştirilmiş ve Sorgun olmuştur. Günümüzde yaklaşık olarak 79 bin kişi yaşamaktadır.

Sorgun Ne Yenir?

İlçenin en meşhur yemeği arabaşı çorbasıdır. Yemesi biraz farklı ve zordur. Kaşıkla alınan hamurlar ve çorbanın suyu çiğnenmeden yutulur. Özel bir lezzet olduğundan ziyaretçiler Sorgun oto kiralama firmasından kiralanan araçla gidilecek restoranlardan herhangi birinde bu yöresel lezzet mutlaka tatmalıdır. 

Sorgun Kaplıcaları Nerededir? Hakkında Bilgi 

Bakanlar Kurulu tarafından termal turizme açılmış olan kaplıcaların sıcaklığı 50 ila 55 arasındadır. Birçok hastalığa iyi geldiği ifade edilir. İyi geldiği hastalıklar arasında; kırık- çıkıklar, spazm tarzındaki hastalıklar, kronik iltihaplı hastalıklar, ağrılı kadın hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve daha birçok rahatsızlık vardır. Konaklama tesisinin bulunduğu kaplıcalara en kolay Sorgun kiralık araç hizmetleriyle gidilir. 

Kerkenes Harabeleri (Kayıp Şehir Pteria) Nerededir? Hakkında Bilgi

Şahmuratlı Köyünde bulunan Kerkenes Harabeleri ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Kayıp Şehir Pteria olarak da bilinir. 1998 yılında keşfedilen Kayıp Şehir’de kazılar devam etmektedir. Tarihi birçok yapının bulunduğu bölge henüz turizme kazandırılmamıştır. 
sorgun araç kiralama
Gedikhasanlı Şakir Efendi Türbesi Nerededir? Hakkında Bilgi

Gedikhasanlı Kasabası’nda bulunan türbede Gedikhanllı Şakir Efendi medfundur. Köyde doğup büyümüş olan Şakir Efendi’nin köyde uzun süre müderrislik yaptığı bilinmektedir. İlçe ve yakın çevrede oturan halk tarafından önemsenmektedir. Yıl içerisinde çok sayıda kişi türbeyi ziyaret etmektedir. Ziyaret edip dua etmek isteyenler Sorgun ucuz araç kiralama hizmetlerini kullanıp kolayla ulaşım sağlayabilir. 

Alişar Höyüğü Nerededir? Hakkında Bilgi

Alişar köyü sınırlarında bulunan höyük il merkezine 45 km uzaklıktadır. MÖ 4 bin yılı ile MÖ 1000’li yıllarda yaşanan Bakır Çağda kullanılan höyük çok değerlidir. Erken ve Orta Tunç çağında höyüğün etrafı surlarla çevrilerek kent olarak kullanılmıştır. Birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından yapılan kazılarda farklı medeniyetlere ait eserler bulunmuştur. Defineciler tarafından yağmalanmıştır. Nispeten bakımsız olmasına rağmen Sorgun kurumsal araç kiralama firmasından araç kiralayarak höyüğü ziyaret etmeniz tavsiye edilir.  

Karakız ve Kazankaya Hitit Heykel Atölyeleri Nerededir? Hakkında Bilgi

Karakızan Beldesinde bulunan atölye Hitit döneminden kalmadır. Atolyede bir tane aslan heykeli vardır. Heykelin yanı sıra 2 metre çapında oyulan su sarnıcı bulunur. Yarı işlenmiş bazalt taşlarının da bulunduğu atölye görülmeye değerdir.
sorgun oto kiralama
Garipler Köyü Kilisesi Nerededir? Hakkında Bilgi

Garipler Köyü’nde bulunan kilisenin kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı kesin olarak bilinmez. 12,3 metreye 17 metre ölçülerinde olan Garipler Köyü Kilisesinin apsis uzunluğu 3,4 metredir. Bazı bölümleri yıkılmış olan kiliseye Sorgun rent a car ile zahmetsizce ulaşılır. 

Çadırhöyük (Peyniryemez Köyü) Nerededir? Hakkında Bilgi

Peyniryemez köyüne 2 km uzaklıkta bulunan höyük ilk kez 1926 yılında tespit edilmiştir. 32 metre yüksekliğindeki höyük 220 metre çapındadır. 1999 yılında başlayan kazılar devam etmektedir.