Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Yerköy Araç Kiralama - Yerköy Oto Kiralama | Gezgin724

Yerköy Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Yerköy gezilecek yerler bakımından daha çok tarihi yapılara sahiptir. 

Yerköy Nerededir? Nerenin İlçesidir? 

Yozgat ilinin 14 ilçesinden biri olan Yerköy, il merkezine 40 km uzaklıktadır. İl şehir merkezinde bulunan dolmuşlarla ilçeye kolayca geçilir. İlçeye kara ve demir yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. İlçeye gelen ziyaretçilerin gezilerinin daha kolay, hızlı ve konforlu olması için ilçe merkezinde Yozgat Yerköy araç kiralama firmaları bulunmaktadır. 

Yerköy Geçim Kaynakları

İlçe halkının geçim kaynaklarının başında tarım ve hayvancılık yer alır. Arpa, nohut, mercimek, soğan, patates, şeker pancarı, ayçiçeği, elma ve armut gibi ürünler üretilir. Küçük ve büyük baş hayvanlar hem merada hem de besi çiftliklerinde yetiştirilmektedir. İlçede bulunan birkaç tane sanayi tesisleri de geçim kaynakları arasındadır.  

Yerköy Tarihi Geçmişi

Cumhuriyet döneminde Ankara ile Kayseri arasındaki demiryolu hattı açılıncaya kadar küçük olan ilçe bu dönemden sonra gelişme göstermiştir. 1935 yılında bucak olmuştur. 1945 yılında ise ilçe statüsünü elde etmiştir. İlçeye bağlı 2 belde ve 58 köy vardır. Günümüzde nüfusu yaklaşık olarak 37 binlerdedir. 

Yerköy Ne Yenir?

Yöresel lezzetlerin ikram edildiği otantik restoranlar vardır. Yerköy araç kiralama firmasından temin edilen araçla bu restoranlara gidilerek madımaktan yapılan yöresel lezzetler tadılabilir. İlçede tahıl ürünleri üretildiğinden unlu ve etli yemekler yoğunluktadır. 
yerkoy araba kiralama
Yerköy Kaplıcaları Nerededir? Hakkında Bilgi

Bakanlar Kurulu Kararı ile Termal turizm alanı olarak ilan edilmiş olan Yerköy Kaplıcalarındaki suyun sıcaklığı 44 derecedir. Birçok hastalığa iyi geldiği bildirilmektedir. Kaplıcaya Yerköy araba kiralama hizmetlerinin sunduğu imkanlarla gidilmesi daha sağlıklı olur. Nevrit, nevralji, kırık çıkık, kadın hastalıkları, romatizmal hastalıkları başta olmak üzere daha birçok hastalığa iyi gelmektedir. 

Keçi Kalesi Nerededir? Hakkında Bilgi

Aşağı Eğerci köyünde bulunan Keçi Kalesi hakkında çeşitli efsaneler anlatılır. Efsaneye göre,  kalede Müslümanlara zulmeden bir firavun ve askerleri yaşarmış. Müslüman halk firavundan kurtulmak için kaleyi almak istemişler. Kaleyi alıp firavunu içinden atabilmek için bir gece bin kadar keçinin boynuzlarına mum takıp kaleye doğru sürmüşler. Firavun ve askerleri gecenin karanlığında gelenlerin asker olduğunu zannetmiş. Keçi olduğunu anlayamamışlar. Müslümanlar keçilerin arkasından firavuna saldırmışlar ve kaleyi fethetmişler. Bunan dolayı adı Keçi Kale olarak kalmıştır. Yozgat oto kiralama olanakları kullanılarak kale ziyaret edilebilir. 
yerköy araç kiralama
Saray Köyü Çapanoğlu Camii Nerededir? Hakkında Bilgi

Saray Köyünde bulunan Çapanoğlu Camii, 1765 yılında Kapucubaşı Çapan Ahmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Tek şerefeli olan minaresi 1957 yılında eklenmiştir. Köşe duvarları kırma çatılıdır. Pencere kenarlarında kesme taş kullanılmıştır. Diğer kısımlarında moloztaş kullanılmıştır. İçinde kalem ve ahşap süslemelerin olduğu cami Yerköy oto kiralama firmalarının hizmetleriyle daha konforlu yapılan seyahatle ziyaret edilir. 

Yerköy Gar Binaları Nerededir? Hakkında Bilgi

Gar binaları; ambar idare binası, gar idare binası ve lojman yapılarından oluşur. Yapıların sonradan sıvandığı ve boyandığı dışarıdan belli olmaktadır. Aslı taş kâgir olan yapıların yüzeyinde basık pencere kemerleri enli silmeyle çevrilmiştir. Çatısı, Marsilya kiremidinden yapılmıştır. İdare binası iki katlıdır. Giriş kısmında gişe holü, bekleme salonu vardır. Üst kısmında gar yönetimi odaları bulunur.  İdare binasına bitişik olan tek katlı yapı ise ambardır. Ambar binasının doğunda iki tane lojman binası vardır. İdare binasıyla aynı mimariye sahiptirler. Yerköy kiralık araç hizmetleriyle gar binaları ziyaret edilebilir. 

Tuzla Köprüsü Nerededir? Hakkında Bilgi

Tuzla Köprüsünde 4 adet sivri kemer vardır. Kemerlerin rotadaki en fazla yüksekliğe sahiptir. Irmak kenarlarına doğru kemerler küçülür. Tamamı kesme taştan inşa edilmiştir. Üst kısmındaki korkuluklar yine düzgün kesme taştan yapılmıştır. Yerköy ucuz araç kiralama firmalarından birinden araç kiralama köprüye gitmek için en kolay yoldur. 
yerköy oto kiralama
Delice Köyü Höyüğü Nerededir? Hakkında Bilgi

Höyük Köyü sınırlarında bulunan höyüğün çapı 110 metredir. Yüksekliği ise 20 metredir. Köyün kuzey kısmındadır. Sivri bir görüntüsü vardır. Höyüğün güney eteklerinde yapılaşma vardır. Üzerinde kaçak kazılar yapılmıştır. Höyük üzerinden çıkarılan çana çömlekten MÖ 3. yy’den itibaren kullanıldığı tahmin edilmektedir. Yerköy kurumsal araç kiralama firmasından temin edilen araçlarla höyüğe daha kolay ulaşım sağlanır.

İnboynu Kaya Yerleşimi Nerededir? Hakkında Bilgi

Sarayköy Beldesi’nin yaklaşık olarak 750m metre kuzeydoğusunda bulunan İnboyu Mevkiindeki yerleşim yeridir. Yerleşim alanında kaya kilisesi ve kiliseye bitişik haldeki yapılardan oluşur. Kayalık sırtındaki yerleşim alanı bir komplekstir. Bizans dönemine ait olduğu düşünülen kilisenin üç nefi vardır. Üç neften kuzey yan nefinin bir kısmı günümüze kadar gelebilmiştir. Mekanlar kayaya oyulmuştur. Tonozlu mekanlardan birbirine geçilir. Farklı bir zamanda yaşama hissini vermektedir. 

Yakup Hocaefendi Camii Nerededir? Hakkında Bilgi

Yakup Hocaefendi Camii, kareye yakın dikdörtgen yapıdadır. İlçe merkezine çok uzak olmamakla birlikte camiyi ziyaret etmek isteyenler Yerköy rent a car şirketlerinin sunduğu imkanları değerlendirmelidir. Böylece camiyi ziyaret etme, ibadet etme ve incelemek için daha çok vakit kalacaktır. Onarım görmüş olan cami ahşap tavanı, taş ve ahşap kaidelere oturtulmuştur. Bayan mahfili bulunan cami görülmesi gereken yerlerdendir.