Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 24.09 - 10:00
Teslim Tarihi 29.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Çaycuma Araç Kiralama - Çaycuma Rent A Car | Gezgin 7/24

Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesinin tarihiyle ilgili kısıtlı bilgilere sahibiz. Çaycuma oto Kiralama Osmanlı Devleti Sancak Beyliklerine salnameler gönderirdi. Çaycuma ile bilgiler bu salnameler ve şifai bilgilerden ibarettir. İlçenin bulunduğu coğrafi alan olarak, antik çağlardan bu yana birçok ulus ve egemenliklere ev sahipliği yapmıştır. İlçe topraklarında yaşamış halk ve devletlerin izlerine ilçede ulaşmak mümkündür. Çaycuma ilçesi Antik çağda Paflagonya (Paphlagonia) adıyla bilinen bölgesinin sınırları içerisinde kalmaktadır. Paflagonya yöresinde en eski yaşayan uygarlık olarak Frigyalılar bilinmektedir. M.Ö 13.YY başlarında yaşanan Ege Göç Kavimleri” sırasında yapılan göçlerle birlikte Bitin, Migdon ve Mariondin adlı Frig halkları bu bölgelere yerleştiler.  Frigyalılardan sonra bu bölgede Kimmerler, Lidyalılar, Asurlular, Med, Roma, Bizans, Pers, Makedonya, Selçuklu ve Osmanlı Devletleri hüküm sürmüşlerdir. 

1071 yılında yaşanan Malazgirt Zaferi ile, Türk Boyları akın akın Anadolu’ya yayılmaya başlamışlardır. Alp Arslan’ın bu büyük zaferine rağmen, Malazgirt savaşından yalnızca 1 yıl sonra öldürülmesi üzerine, Alp Arslan’ın oğlu Melikşah tahta geçti. Ancak Alp Arslan’a karşı ayaklanan Türk Boyları ile Melikşah arasında yaşanan taht kavgası sebebiyle, Melikşah yenilgiye uğratıldı ve Konya’dan İznik’e kadar olan bir bölgeye hakim olan Süleymanşah 1075 tarihinde Anadolu Selçukluları kurdu. Selçuklu devletinin kurulmasından hemen sonra, Selçuklu hükümdarı her ne kadar Zonguldak ve çevre yöresine saldırılar düzenlemiş, hatta bazı toprakları kazanmış ise de, Anadolu Selçuklu Devleti ile Büyük Selçuklu Devleti arasındaki çekişmeden faydalanan Bizanslılar yöreyi tekrar kazandı. Anadolu Selçuklu Devletinin çöküşü sırasında ortaya çıkan beyliklerden Candaroğulları beyliği bağımsızlığını ilan ederek, Safranbolu – Sinop arasını kapsayan bölgeye hakim oldular. Candaroğulları beyliği sancağı altında kaldığı düşünülse de, Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet tarafından bölge tamamen fethedilinceye kadar bu bölgede Cenevizli, Bizanslı ve Candaroğulları Beyliği hüküm sürmeye devam etmişlerdir. Çaycuma Cumhuriyet öncesinde Bartın ilçesine bağlıydı. Daha sonra Devrek ilçesinin bir bucağı olmuş, 1944 yılında ise ilçe statüsüne geçirilerek Zonguldak ilinin bir ilçesi olmuştur.

Çaycuma ilçesi, Filyos Çayının oluşturduğu ovalar üzerinde yer alır. Çaycuma Araç Kiralama ile en yüksek noktası Balat Dağıdır. Zonguldak – Ankara demiryolunun, 30 km uzunluğa sahip bir alanı Çaycuma’dadır. İlçenin Saltukova havaalanı, Batı Karadeniz bölgesinin tek hava alanıdır. İlçe halkı genel olarak geçimini OYKA Kağıt Fabrikası, Çaytaş ve Filyos Ateş Tuğla Fabrikası, Yurtbay Kiremit, Yurtbay Yem Fabrikaları, Çaycuma Süt Ürünleri Fabrikası sağlamaktadır. Yakın Gelecekte Filyos Projesi ismiyle duyurulan projenin yöreye ilgiyi arttıracağı tahmin edilmektedir. Ayrca bölgenin turistlik önemi açısından, Filyos Beldesi Teon Antik kenti için yapılan kazının tamamlanması ve Kadıoğlu köyünde ortaya çıkmaya başlayan Çaycuma mozaiklerinin çıkarılmasının ve antik kazının tamamlanması ile Çaycuma’nın bambaşka bir çehreye bürüneceği düşünülmektedir.

çaycuma-araba-kiralama.png

Çaycuma ilçesinin isminin kaynağı konusunda iki farklı rivayet bulunmaktadır;

1-Bir rivayete göre; yörede yaşayan Akademirciler Köyü ile Velioğlu Köyü sakinleri ortaklaşa bir cami yaptırmışlar. Bu caminin adı başlarda “Çay Cami” iken, zamanla değişerek Çaycuma ismine dönüştüğü iddia edilmektedir

2- Çay ve Cuma kelimelerinden türediği düşünülmektedir. Haftanon Cuma günü Filyos Çayı civarında kurulan pazar yeri sebebiyle, türeyerek Çaycuma ismini aldığı iddia edilmektedir.

Çaycuma Gezilecek Yerler;

 

Çaycuma Köprüsü

Çaycuma ilçesinde, Çaycuma Rent A Car Filyos çayı üzerinde bulunan köprüdür. Çaycuma ilçesine geçiş için Filyos Çayı engelinin geçilmesi sırasında halkın sıkıntı yaşaması sebebiyle yapılmıştır. Başlarda ağaçlardan yapılan köprülerin yıkılması nedeniyle 1951 yılında Filyos Çayının üzerine 255 metre uzunluğunda, yaklaşık 8,5 metre genişliğinde görülmeye değer bir köprü yapılmıştır. Bu köprü olmadığı dönemlerde kayık, sandal gibi araçlarla Filyos Çayı geçilmeye çalışılmışsa da, geçiş sırasında sıkıntılar yaşanmaya devam etmiştir.  Çaycuma Köprüsü, Çaycuma Halkı için adeta bir can damarıdır. 

çaycuma-arac-kiralama.png

Çayır Köyü Su Mağarası

Çaycuma ilçe merkezine Zonguldak Oto Kiralama yaklaşık 12 km uzaklıkta, Çayır Köyünde yer alır. Mağara içinde yaklaşık 15-20 metrelik bir mesafe yürünebilmektedir. Daha ileri gidildiğinde su hem derinleşiyor, hem de mağaradan çıkan su dondurucu bir soğukluktadır. Mağaranın iç kesimlerinde sarkıt ve dikitler vardır. Gidilip görülmeye değer bir güzellik sunar ziyaretçilerine.  Mağara ağzında bir piknik alanı ve alabalık tesisi bulunmaktadır. 

Filyos Beldesi(Tios Antik Kenti)

Çaycuma ilçesinde bulunan antik kent, Tios, Tieion, Tianon, Tium gibi farklı isimlerle anılmaktadır. Antik kentin tamamı toprak altında olup çıkarılmayı beklemektedir. Antik kentin gün yüzüne çıkarıldığında turistik açıdan ilçeyi bir üst seviyeye çıkaracağı kesindir. Tios Antik Kentinin bulunduğu alan sit alanı olarak kabul edilmiştir.

Filyos Kalesi

Çaycuma ilçesinde yer alan kale kalıntıları, antik dönemdeki yerleşim alanlarına yakın bir tepe üzerindedir. Ziyaret edildiği taktirde kaleye ait surlar ve Roma dönemine ait olduğu düşünülen bir kule kalıntısını görebilirsiniz.  Kale duvarları 2003 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. 

Filyos Ören Yeri

çaycuma-oto-kiralama.png

Çaycuma ilçesinde Çaycuma Araba Kiralama bulunan ören yerinin, Romalılar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Tarihi ve doğal yapısı ile özellikle fotoğrafseverlerin uğrak noktası olmuştur.

Çaycuma ilçesinin bu sayılan yerleri haricinde “Gavur Anbarı”, “Göldağı Mesire Alanı”, “Velibaba Tepesi” ziyaretçilerin beğendiği ve sık sık ziyaret ettikleri noktalardır.