Yardım ister misiniz?
Rezervasyon Ara
Alış Tarihi 23.09 - 10:00
Teslim Tarihi 28.09 - 10:00
Seçili Filtreler
Kiralama Şirketi
Vites Tipi
Yakıt Tipi
Araba Markası
Araç Teslim Alış Şekli
Fiyat Aralığı
Kilometre Sınırı
km km
Sıralama
Fiyata Göre Artan
Korona Virüs ile ilgili endişeleriniz varsa dert etmeyin, son dakikaya kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz.
Gökçebey Araç Kiralama -Gökçebey Rent A Car | Gezgin 7/24

Gökçebey yöresine ilişkin tarihi kaynaklar kısıtlı da olsa, Gökçebey Araç Kiralama bölgede antik çağlardan bu yana birçok devlet ve halk egemenlik kurmuştur. Bunlar Hititler, Bitinyalılar, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar olarak sayılabilir. Gökçebey’in tarihine ilişkin en eski kayıtlar Osmanlı arşivlerinde yer alan kaynaklardır. Osmanlı kaynaklarında, Gökçebey (Tefen) ilçesinin “kaza” olarak Bolu Sancak Beyliğinin bir parçası olduğu ve 1845 yılına kadar bu şekilde geldiği anlaşılmaktadır. 1402 yılında yapılan Ankara Savaşının ardından, 1460 yılında Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’a sefer düzenlediği sıralarda, Çaycuma (Tefen) ve Devrek’in Osmanlı topraklarına katılması ile, bu topraklara yerleşim başlamıştır. Tarihte Gökçebey’in adı “Tefen” olarak geçmektedir. Batı Karadeniz bölgesinde yer alan 3 kazadan biriydi. Bunlar; Ereğli, On iki divan Bartın ve Tefen (Gökçebey) idi. Gökçebey Oto Kiralama Tarihi kayıtlara göre 1519-1568 senelerinde kayıtlara kaza olarak geçen Tefen’in adli ve idari bakımından Bolu sancağına bağlı olduğu belirtilmiştir. Bu kayıtlarda 1519 yılında 67 olan hane sayısının 1568 kayıtlarında 117 olarak gösterilmiştir. Kayıtlardan anlaşılamayan bir sebepten ötürü, Tefen nüfusunun yıllara göre azalıp çoğalması sebebiyle, Tefen bazı kayıtlarda ve bazı kayıtlarda nahiye şeklinde geçmiştir. 1841 yılı Osmanlı arşiv kayıtlarında tekrar kaza olarak geçen Tefen’in Kastamonu eyaleti Viranşehir (Eskipazar) sancağına bağlı olduğu belirtilmiştir. 1870 yılında Osmanlı arşiv kayıtlarında kaza olarak nitelendirilen Tefen, 1870 yılından sonra yayınlanan “İdare-i Umumüye Vilayet Nizamnamesi”nde belirtilen “Vilayetler Livalara, Livalar Kazalara, Kazalar Nahiyelere ve Nahiyeler de Karyelere (Köyler) ayrılmıştır” şeklinde kararın alınmasının ardından, Tefen tekrar nahiye statüsüne geçmiştir. Gökçebey Rent A Car

gökçebey-araba-kiralama.png

1918 tarihli Bolu Livası salnamesinde Tefen nahiyesi olarak belirtilen Tefen’in 16 köye ve 7000 nüfusa sahip bir nahiye olduğu kayıtlara geçmiştir. 1924 yılına kadar Tefen Kazası ya da Tefen Nahiyesi olarak geçen yöre için, 1924 yılı kayıtlarında yer yer “Tefen Pazarı” olarak yer verilmiştir. 1928 yılından itibaren Tefen’in kayıtlarda Uzunahmeter köyüne bağlı bir mahalle olarak “Tefen Pazarı” şeklinde kaydedildiği görülmektedir. 1928 yılından 1930 yılına kadar süren ve 1930 yılında kısmen kullanıma açılan demir yolu hattı, Tefen istasyonu çevresinde tekrar yerleşimlerin başlaması ile Tefen’in nüfusunda da artış görülmektedir. Cumhuriyet’in ilan edildiği tarihten sonra kayıtlarda Tefen nahiye olarak kayıtlara geçmeye başlamıştır. 03/07/1954 tarihinde Tefen, nahiye idaresine geçmek için sınırların belirlenmesi talepli başvurusunda aynen  “Doğusu sınırın Kırık deresinden itibaren tulum oğlu ve Hamzalar tarlası sınırı ve oradan Uzunahmetler’den gelen dereyi geçerek hakkı Karademir tarlasını takiben yine kahya oğulları müşterek tarlası ve oradan muhtar Nizamettin Karademir su kuyusuna Batısı Irmak, Kuzeyi muhtar Nizamettin Karademir’in su kuyusundan taşlık dibi Akkuba tepesi, sırtındaki çifte elektirik direğinden Veisoğlu Köyü’nün Ferhatoğulları müşterek tarlaları, içinde bulunan elektirik direklerini takiben Akkuba tepesinin nihayeti ve oradan Tefen şosesini ve istasyonunu geçerek ırmağa kadar olan malli, Güneyi Gaziler köyü ile bu köy arasındaki eski hudut olan kırk deresi ile çevrilidir” şeklinde beyanda bulunmuştur. Dönemin Devrek Kaymakamının imzasını taşıyan karar ile, Tefen Köyü sınırının daha önceden belirlendiğini, eskiden var olan yerin tekrar aynı sınırlar içerisinde yerleşim yeri olarak kurulması yönünde karar verilmiş, Tefen de bu karara istinaden tekrar kurulmuştur. Bu kararla tekrar kurulmuş olan Tefen, bugünkü Gökçebey’in yerleşim yerine sahip olmuştur. 1963 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Tefen’in adı Gökçebey olarak değiştirilmiş, 1972 yılında belde haline dönmüş ve 1990 yılında da Gökçebey ilçesi statüsüne getirilmiştir. 

gökçebey-araba-kiralama.png

Gökçebey Gezilecek Yerler

Çanakçılar Özel Etnografya Ve Arkeoloji Müzesi

Zonguldak ilinin Gökçebey ilçesinde yer alan, Zonguldak Oto Kiralama Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji müzesi, Zonguldak ilinde faaliyet gösteren Çanakçılar Seramik A.Ş tarafından açılmıştır. Müze iki katlı olarak hizmet vermektedir. İlk katında Zonguldak ilinde bulunan fabrikalarda üretilmiş seramik eşyalar sergilenmekte, ayrıca satış ve sergi yerleri de bulunmaktadır. Müzenin ikinci katında ise, yörede yapılan arkeolojik kazılarda bulunan tarihi yapılar sergilenir. Ayrıca müzenin bahçesi, yaban ve evcil hayvanların bulunduğu bir hayvanat bahçesi durumundadır. Günümüzde yalnızca Gökçebey, Zonguldak ya da Zonguldak ilçelerinden değil, çevre il ve illerin ilçelerinden de çok sayıda ziyaretçi bu müze ve hayvanat bahçesini ziyaret etmektedir.  

Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı

Zonguldak ili Gökçebey ilçesi Veyisoğlu köyünde bulunmaktadır. Gökçebey Araba Kiralama Kocameşe mevkiindeki palamut meşesi ağacı T.C Kültür Turizm Bakanlığı Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü tarafından 18.10.2010 tarihinde anıt ağaç olduğunu tescillenip koruma altına alınmıştır. Anıt ağaca ilişkin olarak, Gökçebey orman İşletme Şefliği ve orman Fidanlık Müdürlüğü tarafından çevre düzenlemesi yapılarak ziyarete açılmıştır. Gökçebey Belediyesi de, anıt ağaç çevresinde masalar kurarak ziyaretçiler için piknik alanı oluşturmuştur. Anıt ağacın 500 yaşında olduğu düşünülmektedir. Ağacın gövde kalınlığı 510 cm, yüksekliği 15 metre ve kapladığı alan yaklaşık 300 metrekaredir. Bu devasa doğa harikasını görmenizi tavsiye etmekteyiz.

gökçebey-araç-kiralama.png